fot. twitter/sejm

Posłowie kontynuują prace nad projektami dot. odpadów i Inspekcji Ochrony Środowiska

Sejm kontynuuje prace nad pilnymi projektami ustaw o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Do przepisów wprowadzono poprawki, które mają wychodzić naprzeciw postulatom branży. Projekt trafił ponownie do komisji środowiska.

Według rządu nowe prawo ma ukrócić patologie w systemie magazynowania śmieci. Propozycja zmian to też pokłosie kilkudziesięciu pożarów składowisk odpadów, do jakich doszło w kraju.

Jednym z rozwiązań, jakie proponuje resort środowiska, jest wprowadzenie kaucji, którą płacić będą firmy śmieciowe. Mechanizm zabezpieczy samorządy przed porzucaniem odpadów. Do tego zapisu mieli uwagi posłowie opozycji. Wskazywano na zbyt wysokie koszty dla branży.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk tłumaczył, że na przestrzeni lat będą one stanowiły niewielki udział w procesie gospodarowania odpadami.

– Jeśli się określa maksymalną ilość odpadów składujących się w miejscu magazynowania, a ta ilość powinna być mniej więcej na poziomie połowy rocznego stanu i jeżeli ten półroczny stan będzie powtarzany wielokrotnie, to przez 10 lat kaucja gwarancyjna będzie dotyczyła 2 proc. jednej dwudziestej obrotów, więc staje się w tym procesie wymaganiem niezbyt kosztownym, a niezwykle koniecznym. Bez tego tak naprawdę możemy mówić tylko teoretycznie o uszczelnieniu systemu – wyjaśniał Minister Środowiska.

Wśród innych propozycji, jakie przygotował resort jest m.in. objęcie składowisk całodobowym monitoringiem. Ponadto odpady na składowiskach będzie można magazynować tylko rok, a nie – jak obecnie – trzy lata. Projekt zakłada też kary administracyjne za niezgodne z prawem zbieranie odpadów lub ich przetwarzanie. Maksymalna kara to 1 mln zł.

 

RIRM

drukuj