Walka z mafią śmieciową – do sejmowej komisji wraca „pakiet odpadowy”

Tzw. pakiet odpadowy wraca do komisji środowiska. Poprawki zgłosiły kluby PiS, PO i Kukiz’15. Projekt przeszedł już drugie czytanie. Ma umożliwić skuteczną walkę z mafiami śmieciowymi.

Płonące wysypiska śmieci to coraz częstszy widok. To także coraz większy problem zwłaszcza dla osób mieszkających w pobliżu takich składowisk odpadów. Toksyny wydzielające się z kłębów dymu są groźne dla życia. Ale to co jest niebezpieczne dla otoczenia, jest świetnym interesem dla mafii śmieciowej – zauważa politolog Grzegorz Nocoń.

– Bardzo łatwo założyć nowe wysypisko w Polsce. Nie ma dostatecznej nad tym kontroli. Trzeba powiedzieć jasno, że mafia śmieciowa zarabia na tym bardzo duże pieniądze – zaznacza Grzegorz Nocoń.

Podpalenie wysypiska właściwie nic nie kosztuje w przeciwieństwie do utylizacji zgromadzonych odpadów, za które ktoś wcześniej wziął pieniądze.  Dlatego rząd w trybie pilnym przygotował dwa projekty ustaw mających zwiększyć kontrolę nad takimi składowiskami. Na tzw. pakiet odpadowy składają się dwa projekty ustaw: o Inspekcji Ochrony Środowiska i o odpadach.

Mimo wielokrotnego wzrostu obciążeń, struktura inspekcji nie została przebudowana. Dlatego walka z tzw. mafiami śmieciowymi okazała się nieskuteczna.

– Jeśli wystarczy, że kilku przedsiębiorców w kilku miejscach w kraju zacznie tymi odpadami żonglować, to inspekcja w swoim dotychczasowym organizacyjnym stanie byłaby bezsilna – komentuje sprawę poseł        PiS Anna Paluch.

Stąd decyzja o wzroście nakładów na Inspekcję Ochrony Środowiska. Praca ma się odbywać w systemie trzyzmianowym po to, by skutecznie walczyć z mafią śmieciową.

– Wszystkie takie naruszenia przepisów odbywały się popołudniu, wieczorem, w nocy, w soboty, w niedziele, w dni świąteczne, bo inspekcja pracowała od 8.00 do 15.00 albo do 15.30 – dodaje poseł PiS.

Przestępczy proceder rozpoczynał się od wydzierżawienia terenu. Firmy śmieciowe gromadziły odpady, po czym porzucając je stwarzały problem dla samorządów. Anna Paluch tłumaczy, że po wejściu w życie „pakietu odpadowego” zostaną utworzone grupy, które będą sprawować kontrolę nad tym procederem.

– Z poziomu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska będzie można powoływać zespoły kontrolne złożone z pracowników różnych inspekcji i one będą mogły prowadzić krzyżowe kontrole – wyjaśnia poseł PiS.

Nowela przewiduje obowiązek prowadzenia monitoringu. Ponadto, na wysypiskach nie będzie można składować śmieci dłużej niż rok. W ocenie resortu środowiska to wystarczający czas, w którym firmy zdążą przetworzyć odpady.

– Będziemy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasady, że zanieczyszczający płaci, czyli sięgać do przedsiębiorców, którzy te odpady zgromadzili – twierdzi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Nowym rozwiązaniem są też kaucje gwarancyjne dla firm, które chcą zajmować się gospodarką śmieciową.

– Będzie to kwestia wpłaty zabezpieczenia, które powinno pokryć koszty. Ono będzie proporcjonalne do rozmiarów prowadzonej działalności, do rodzaju odpadów – oświadcza poseł PiS Anna Paluch.

Kaucja w przypadku ewentualnego porzucenia odpadów da samorządom środki na ich zutylizowanie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl