fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] A. Paluch: W zakresie postępowania z odpadami mamy do czynienia mafiami odpadowymi

W zakresie postępowania z odpadami mamy do czynienia – nie boję się tego powiedzieć – mafiami odpadowymi. Wystarczyło, że kilku przedsiębiorców na terenie Polski zaczęło tymi odpadami żonglować, to Inspekcja Ochrony Środowiska była bezsilna – powiedziała w rozmowie z Szymonem Kozupą poseł PiS Anna Paluch.

Sejm szybko zareagował na pożary wysypisk śmieci. Niższa izba polskiego parlamentu przeprowadziła drugie czytanie ustaw dotyczących zmian w przepisach o gospodarowaniu odpadami.

– W dniu wczorajszym Sejm przeprowadził drugie czytanie dwóch projektów ustaw zawartych w drukach 2661 i 2662. To para komplementarnych ustaw, które powinny umożliwić zatrzymanie pożarów wysypisk i nieprawidłowego postępowania z odpadami. Jedna z tych ustaw zmienia ustawę o odpadach, a druga zmienia funkcjonowanie Inspekcji Ochrony Środowiska – wyjaśniła poseł PiS.

Inspekcja Ochrony Środowiska była bezsilna wobec nieuczciwych przedsiębiorców. W związku z tym zmiany dotkną także tę instytucję.

– W zakresie postępowania z odpadami mamy do czynienia – nie boję się tego powiedzieć – mafiami odpadowymi. Wystarczyło, że kilku przedsiębiorców na terenie Polski zaczęło tymi odpadami żonglować, to Inspekcja była bezsilna, nie była w stanie opanować tego procederu. Nowe zasady będą polegały na tym, że będzie można powoływać zespoły kontrolne, a one będą mogły prowadzić kontrole krzyżowe, czyli to całe żonglowanie odpadami będzie można wyłapać. Wymaga to dofinansowania Inspekcji i pracy trzyzmianowej – podkreśliła.

To nie jedyne zmiany, które chce wprowadzić Sejm.

– Zmiany będą dotyczyć kwestii wpłaty zabezpieczenia, które powinno pokryć koszty. Ono będzie proporcjonalne do rozmiaru prowadzonej działalności i rodzaju składowanych odpadków – powiedziała Anna Paluch.

– Jest jeszcze sporo innych mniejszych kwestii. Urealnimy zatrzymywanie samochodów z odpadami. Jest zobowiązanie marszałków do wyznaczania takich terenów, na które można takie samochody skierować – dodała.

RIRM

drukuj