fot. flickr.com

Więcej czasu dla samorządów na wdrożenie selektywnego zbierania odpadów

Samorządy dostały więcej czasu na wdrożenie selektywnego zbierania odpadów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska, nowym terminem na dostosowanie się do nowych zasad będzie styczeń 2020 r.

Wymóg podziału śmieci na cztery frakcje: szkło, papier, odpady biodegradowalne oraz metale i tworzywa sztuczne obowiązuje od lipca 2017 r. Po tym terminie nie było możliwości zawierania umów z firmami śmieciowymi na poprzednich zasadach. A rozporządzenie, które ma wejść w życie z początkiem nowego roku, taką możliwość daje.

Oznacza to, że gminy, których umowy zostały podpisane przed 1 lipca 2017 r. i wygasają przed 30 czerwca 2019 r., będą mogły zawrzeć umowy na starych zasadach. Na wdrożenie nowego systemu mają czas do stycznia 2020 r.

Poseł PiS Anna Paluch z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska podkreśliła, że działanie rządu to ukłon w stronę samorządów.

Gminy bardzo różnie się do tego przygotowywały. Jedne były bardziej zaawansowane, inne mniej. Wiadomo, że w większych miastach jest to łatwiejsze do przeprowadzenia, bo masa śmieci jest większa. Łatwiej przeprowadzać selektywną zbiórkę odpadów przy większej masie odpadów, bo nie ma takich finansowych obciążeń. Raczej to mniejsze gminy miały z tym problem – powiedziała Anna Paluch.

Do lipca 2017 r. tylko ponad połowa polskich gmin dostosowała system odpadowy do nowych warunków.

RIRM

drukuj