fot. twitter.com

Min. Klimatu chce usprawnić segregację odpadów

Ministerstwo Klimatu chce usprawnić segregację odpadów. Na każdym produkcie ma być informacja, która wskaże, do jakiego kontenera powinno trafić opakowanie przy segregacji. Trwają prace nad projektem w tej sprawie.

Od lipca 2017 roku w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów. Zgodnie z jego standardami, obowiązkowe jest posiadanie 5 pojemników na odpady: niebieskiego na papier, zielonego na szkło, żółtego na metale i tworzywa sztuczne, brązowego na bioodpady oraz czarnego, do którego trafiają odpady zmieszane.

Mimo tego podziału problem segregacji jest dość powszechny. Często nie wiadomo, do jakiego kontenera ma trafić dany odpad – wskazuje wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Rozwiązaniem mogą być oznakowania na produktach, które ułatwią konsumentom segregację odpadów. Jednocześnie w ministerstwie trwają też prace, by zmienić sposób zbierania odpadów z zabudowań wielorodzinnych przez samorządy. Chodzi tutaj przede wszystkim o ograniczenie odpowiedzialności zbiorowej dla tych, którzy mieszkają w budynkach wielolokalowych – wskazał wiceszef resortu. Dodał, że w planach jest wprowadzenie odpowiednich przepisów, by mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogli indywidualnie rozliczać się z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

TV Trwam News

drukuj