fot. pixabay.com

Resort klimatu: obecnie nie ma planów wyłączania z systemu kaucyjnego jednorazowych butelek szklanych  

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na obecnym etapie prac nie zamierza wyłączyć z systemu kaucyjnego jednorazowych butelek szklanych. O ich usunięcie postulowała m.in. branża handlowa. Ministerstwo chce jednak skorygować zapisy ws. granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie. Według pierwotnych ustaleń, obowiązkiem tym miały być objęte sklepy o powierzchni większej niż 100 m².

 Projekt ustawy w tej sprawie jest już po konsultacjach publicznych. W Sejmie dokument ma znaleźć się wczesną jesienią tego roku. Rzecznik resortu klimatu, Aleksander Brzózka, zapewnił, że rząd robi wszystko, aby system kaucyjny był jak najbardziej przyjazny dla konsumenta.

Głównym celem jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie najwyższej jakości odpadów,  ale również aby te produkty, które są wprowadzane na rynek były jak najdłużej wykorzystywane zgodnie z zasadą obiegu zamkniętego. Jeżeli chodzi o zasady systemu kaucyjnego, to ma być on „bezparagonowy”, ogólnopolski, tak, aby po prostu móc bez paragonu oddać dany produkt w sklepie. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku, ale oczywiście z odpowiednim vacatio legis, aby przygotować sektor do wdrożenia odpowiednich narzędzi. Zleży nam także na tym, aby projekt cieszył się jak największym zainteresowaniem branży i był jak najbardziej kompromisowy – zaznaczył.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Przy sprzedaży ma być pobiera kaucja, którą będzie można odzyskać wówczas, gdy dokonamy zwrotu opakowań.

RIRM

 

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl