fot. flickr.com

Można składać wnioski do programów #ZielonySamochód, #eVAN i #Koliber

Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszają z trzema nowymi programami dotyczącymi elektromobilności. To #ZielonySamochód, #eVAN i #Koliber.  W piątek rozpoczynają się nabory wniosków.

W ramach programów można ubiegać się o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Budżet, z którego wypłacane będą środki, ma wynieść około stu pięćdziesięciu mln zł.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka wyjaśnia, że pierwszy z programów – #ZielonySamochód – skierowany jest do osób fizycznych.

– Na zakup elektrycznego samochodu osobowego, budżet programu to 37,5 mln zł ze środków Narodowego Funduszu. Tam osoby fizyczne mają jeszcze szanse uzyskać dotację do 18 tys. 750 zł. Przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota pojazdu to 125 tys. zł. Oszacowaliśmy, że budżet tego programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. elektrycznych aut – dodał rzecznik.

Program #eVAN zakłada dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców. Budżet tego programu to 70 mln zł. W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji.

Ostatni z programów #Koliber skierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców z licencjami na przewóz osób w transporcie drogowym. Zarezerwowano na niego 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing tysiąca elektrycznych taksówek i tysiąca ładowarek domowych. Nabór wniosków potrwa do 31 lipca br. lub do wyczerpania środków.

RIRM

drukuj