fot. twitter.com/MinKlimatu

Ministerstwo Klimatu: Duże zainteresowanie Polaków programem „Moja woda”

Do tej pory złożono 10 tys. wniosków na łączną kwotę blisko 50 mln złotych w ramach programu „Moja woda” – poinformował dziś w Sejmie wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Od wczoraj samorządy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach projektu „Retencja na wsi”.

Polska zatrzymuje tylko ok. 6 procent wody. W porównaniu, w Hiszpanii retencja dotyczy aż 40 procent wody. Stąd pilne działania, jakie podejmuje resort klimatu ws. poprawy retencji Od wczoraj samorządy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Retencja na wsi”, o czym dziś w Sejmie mówił wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

– To wieś powinna być beneficjentem działań przeciwko pustynnieniu, przeciwko suszom, przeciwko nawalnym deszczom – poinformował Ireneusz Zyska.

Łączny budżet programu to 50 mln złotych. O wsparcie mogą ubiegać się obszary wiejskie oraz miasta do 5 tys. mieszkańców.

– Jest to program, w którym nie ma górnej granicy dofinansowania wniosku, a dotacja może wynieść nawet 70 proc. kwalifikowanych danego projektu. Oczywiście do wyczerpania puli środków, ale program będzie realizowany do grudnia przyszłego roku – dodał wiceminister klimatu.

Do wzrostu retencji ma przyczynić się także program „Moja woda”, zainicjowany w trakcie kampanii prezydenckiej przez Andrzeja Dudę. Program już działa. Według zapewnień resoru klimatu, program cieszy się dużą popularnością.

– W ciągu zaledwie półtora miesiąca zostało złożonych 10 tys. wniosków na kwotę 48 mln zł – zwrócił uwagę polityk.

Program „Moja woda” to dofinansowanie do 5 tys. złotych na przydomowe instalacje służące gromadzeniu deszczówki. Łączy budżet programu to 100 mln złotych. Dokładnie taka sama kwota, z funduszy norweskich, zostanie przeznaczona na budowę zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach do 90 tys. mieszkańców.

TV Trwam News

drukuj