zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Nowe pomysły na zarządzanie odpadami

Ministerstwo Klimatu przedstawiło kilka propozycji, które mają zahamować wzrost opłat za odpady. O szczegółach mówił wiceminister Jacek Ozdoba w „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Opłaty za wywóz śmieci z roku na rok są coraz wyższe. Ministerstwo Klimatu proponuje kilka rozwiązań, które mają zmniejszyć nasze rachunki za odpady.

– Dzisiejsza możliwość to jest tylko roczne magazynowanie, a gdy to wydłużymy, damy jeszcze możliwość składowania, czyli jeżeli pojedzie to na wysypisko, to powodujemy pewny naturalny proces zahamowania cen, co dla samorządów jest mniejszym obciążeniem. Tym samym są mniejsze koszty dla obywateli – powiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

Inną propozycją jest indywidualne rozliczanie się z segregowania odpadów przez mieszkańców bloków. W niektórych samorządach możliwa będzie także segregacja śmieci nie na 5, ale na 3 frakcje.

– Ta gmina, gdzie będzie możliwość sortowania, tzn. będzie instalacja, sortownia, która spełni możliwości organizacyjno-techniczne, to taka gmina będzie mogła wystąpić do ministerstwa o pozwolenie odstąpienia od zbierania na pięć frakcji – dodał Jacek Ozdoba.

Taniej będzie także dla właścicieli kompostowników.

Nowe przepisy mogą wejść w życie późna jesienią. Ministerstwo Klimatu chce natomiast podnieść kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Mogą one wynieść nawet do 5 tys. zł. Surowo będzie karane porzucanie odpadów niebezpiecznych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl