fot. PAP/Paweł Supernak

Minister środowiska: Chcemy ograniczyć ilość odpadów poprzez bodźce ekonomiczne

Jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów – zadeklarował w czwartek szef tego resortu Michał Kurtyka. Jak podkreślił, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

„Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość” – mówił Michał Kurtyka w czwartek w radiowej Jedynce.

Jak tłumaczył minister, dziś pewien problem polega na tym, że materiały takie jak złom, szkło czy plastik są wyrzucane, ponieważ nie mają wartości.

„W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku” – wyjaśnił.

Michał Kurtyka zadeklarował też, że Ministerstwo Klimatu będzie kontynuować, „poszerzać i pogłębiać” już istniejące programy, takie jak „Czyste Powietrze”, elektromobilność czy „Mój prąd”.

PAP

drukuj