fot. PAP/EPA

Donald Tusk na czele Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk stanie na czele Europejskiej Partii Ludowej. Decyzja zapadła w środę wieczorem na kongresie fakcji EPL w Zagrzebiu. W głosowaniu poparło polityka 93 proc. delegatów przybyłych do stolicy Chorwacji. Za głosowało 491 polityków, przeciw 37. Kontrkandydata nie było.

– Jeszcze raz bardzo dziękuję za wasze głosy, za zaufanie. Mam nadzieję, że nie jest to naiwność, ale coś głęboko przemyślanego. Tak, to dla mnie zaszczyt formalnie zaakceptować tę decyzję – mówił przewodniczący Rady Europejskiej.

Europejska Partia Ludowa zrzesza partie konserwatywne i centrowe w całej Unii Europejskiej, w tym ugrupowania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Irlandii Leo Varadkara.

– W żadnym wypadku nie możemy oddać sfery bezpieczeństwa i porządku populistom politycznym, manipulatorom i autokratom – wskazał Donald Tusk.

Gratulacje nowo wybranemu przewodniczącemu EPL złożył prezydent Polski Andrzej Duda.

Donald Tusk pięć lat spędził na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Głośno krytykował brexit oraz wzrost znaczenia partii prawicowych w Europie Wschodniej, w tym także w Polsce. Trzyletnia kadencja Tuska jako przewodniczącego europejskiej chadecji oficjalnie ma rozpocząć się 1 grudnia. Wtedy skończy się jego urzędowanie jako szefa Rady Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj