fot. PAP/Leszek Szymański

„Portret Adama Stanisława Naruszewicza” powrócił do Polski

Do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie powrócił „Portret Adama Stanisława Naruszewicza”. To kolejna odzyskana strata wojenna. 

„Portret Adama Stanisława Naruszewicza” to dzieło utracone w czasie wojny. Obraz powrócił do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i uzupełni zachowany zespół wizerunków oświeceniowych uczonych, takich jak m.in. Stanisław Konarski, Stanisław Trembecki, Jan Paweł Woronicz – mówił dyrektor tej instytucji, Paweł Jaskanis.

– Obraz powstał w XIX wieku, ale na podstawie pasteli portretowych Ludwika Marteau, który wykonywał portrety dla wybitnych postaci świata kultury i nauki. W ostatnich latach króla Stanisława Augusta w pałacu była rozwinięta galeria portretów środowiska naukowego, intelektualnego i artystycznego – mówił Paweł Jaskanis.

Ze zbiorów przedwojennych w Wilanowie ciągle brakuje ponad 1000 przedmiotów, w tym 350 obrazów. Szczególnie poszukiwane są drogocenne meble – przekazał Paweł Jaskanis.

– Najsłynniejszym meblem jest zaginiony podczas wojny tzw. sekretarzyk Innocentego XI, który ofiarował go królowi Janowi III Sobieskiemu. Jest on opublikowany na liście strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sekretarzyk jest bardzo ekskluzywny, ponieważ zawiera cyfry króla, czyli jego inicjały. Został specjalnie wykonany w Rzymie jako rodzaj prezentu i wdzięczności za Wiktorię Wiedeńską i uratowanie chrześcijaństwa –  wskazał Paweł Jaskanis.

Zrabowany podczas II wojny światowej obraz „Portret Adama Stanisława Naruszewicza” pod koniec 2020 roku dzięki działaniom resortu kultury odnalazł się w kolekcji prywatnej na terenie Niemiec, dokąd trafił na początku lat 90. z polskiego rynku antykwarycznego.  Na pochodzenie obiektu wskazywało m.in. znajdujące się na odwrocie oznakowanie w postaci numeru 820 oraz wykonanego przez szablon oznaczenia „Galeria Obrazów w Wilanowie”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl