fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Od jutra w Polsce tymczasowa kontrola graniczna

Od poniedziałku, w związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży, w Polsce będą obowiązywać nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych. Obejmą ona granice lądowe, a także porty i lotniska.

Polska wstrzyma także działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz Ukrainą. Ponadto, od północy z 6 na 7 lipca do północy z 10 na 11 lipca, będą obowiązywać ograniczenia lotów dla małego lotnictwa.

Ppor. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej podkreśla, że tymczasowe przywrócenie kontroli nie będzie powodowało utrudnień dla podróżnych.

Nie wracamy do przejść granicznych ze szlabanami. Ta kontrola nie będzie przeprowadzana w sposób stały, tylko wyrywkowy. To, że przekraczamy granicę, nie znaczy, że takiej kontroli będziemy poddawani. Kontrola graniczna będzie opierała się o patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy będą dokonywali kontroli przy użyciu mobilnego sprzętu. Przywrócenie tymczasowo kontroli granicznych oznacza też, że nie będzie można przekraczać granicy w każdym miejscu tak, jak ma to miejsce dzisiaj. Przywrócenie tymczasowej kontroli granicznej oznacza, że granicę będzie można przekraczać w wyznaczonych miejscach – wyjaśnia ppor. Agnieszka Golias.

Polacy wyjeżdzający na urlop powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, który potwierdzi ich dane oraz obywatelstwo. Kontrole na granicach rozpoczną się 4 lipca i potrwają do 2 sierpnia.

RIRM

drukuj