Posiedzenie Rady Rosja-NATO 13 lipca

13 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Rosja-NATO na szczeblu stałych przedstawicieli. Poinformowało o tym rosyjskie Ministerstwo Obrony na swojej stronie internetowej.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się za zwołaniem Rady NATO-Rosja w Brukseli po przyszłotygodniowym szczycie Sojuszu w Warszawie (8-9 lipca).

Poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mówi, że zwołanie posiedzenia po warszawskim szczycie NATO świadczy o tym, że Rosja nie ma żadnego wpływu na rozstrzygnięcia, które zapadną za kilka dni.

– Żadne weto ze strony Rosji nie jest możliwe. Rozstrzygnięcia polegające na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez stałą obecność międzynarodowych wojsk natowskich w krajach bałtyckich już zapadły. W Polsce kontyngentem będą dowodzić Stany Zjednoczone. Na szczycie w Warszawie nastąpi formalne potwierdzenie tych rozstrzygnięć. Moim zdaniem tego spotkania NATO-Rosja kilka dni po szczycie NATO w Warszawie nie powinno się traktować jako elementu normalizacji stosunków NATO z Rosją. Aneksja Krymu, brak realizacji porozumień mińskich na Wschodniej Ukrainie stanowią bardzo istotne przeszkody do takiej normalizacji – ocenia Konrad Głębocki.

Ostatnie posiedzenie Rady NATO-Rosja, pomyślanej jako płaszczyzna konsultacji i współpracy, odbyło się w 2014 roku.

W kwietniu br. odbyło się pierwsze formalne spotkanie z ambasadorem Rosji przy NATO. Nie doprowadziło ono jednak do zmniejszenia napięć.

RIRM

drukuj