fot. pixabay.com

Pomoc dla rolników

Przypominamy o pomocy dla rolników, którzy mogą wnioskować o dopłaty do nawozów. Rządowe wsparcie obejmuje również producentów jabłek deserowych.

Silne rolnictwo to gwarancja długoletniego bezpieczeństwa żywnościowego. Dzisiaj, przez rosnące koszty produkcji, rolnictwo znajduje się na granicy opłacalności. W związku z tym polski rząd zapowiedział dopłaty do nawozów – mówił Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Polscy rolnicy otrzymają wsparcie w wysokości prawie 4 mld złotych. Jest to wsparcie krajowe. Dzięki temu do trwałych użytków zielonych będzie dopłata 80 zł do ha, a do gruntów ornych 500 zł do hektara – wyjaśnił wicemin. Norbert Kaczmarczyk.

Rozpoczęcie programu dopłat uzależnione było od decyzji Komisji Europejskiej. Bruksela długo zwlekała z akceptacją polskiego wniosku, który został złożony 20 marca 2022 roku. Najpierw brukselscy urzędnicy zasugerowali, by polski rząd udzielił rolnikom „pomocy de minimis”. Teraz gdy zgoda już jest, w dużej mierze terminy siewów nawozów są już za nami – poinformowała dr Gabriela Masłowska, poseł PiS i ekonomista.

– Rolnicy wzięli pod uwagę, że rząd rozważa wsparcie z własnego budżetu zakupu nawozów, w związku z tym dokonywali zakupu nawozów w nadziei, że otrzymają wsparcie – wyjaśniła dr Gabriela Masłowska.

Wnioski o dopłaty można składać we właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania, biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin został wydłużony do 31 maja 2022 roku.

– Wniosek wraz z załącznikiem w wersji papierowej powinien zostać złożony do biura powiatowego. Jeżeli chodzi o załącznik w postaci duplikatu bądź kopii faktury, również musi być dołączony do wniosku – powiedział Paweł Hawrylewicz, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych ARiMR.

Faktura musi pochodzić z okresu od 1 września ub.r. do 15 maja 2022 roku.

– Jeśli chodzi o temat dopłat do nawozów, moim zdaniem jest to miarodajna pomoc. O tyle spóźniona, że była zapowiadana wcześniej – ocenił Marek Siniło, zastępca prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej.

Trudny sezon jest za sadownikami produkującymi jabłka deserowe. Sytuacja polityczna sprawiła, że stracili rynki zbytu. Jabłka były eksportowane głównie na Wschód, a Białoruś wprowadziła embargo na żywność z Unii Europejskiej. Rząd jednak zapowiedział pomoc i rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 30 gr do kg jabłek.

– To jest do 200 tys. ton, dlatego jest to niezwykle istotne w kontekście problemu z jabłkiem deserowym. Zdjęcie ich z rynku i dopłata do jabłek deserowych ma powodować opłacalność produkcji dla producentów – wyjaśnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Żaden inny europejski kraj nie stosuje takich rozwiązań. Te programy są pionierskie – podkreślił Marek Siniło.

– To są nowatorskie posunięcia, nie tylko w tym roku. Patrząc wstecz, rolnicy otrzymali duże dofinansowanie podczas klęski suszy – przypomniał zastępca prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej.

Wcześniej w odpowiedzi na rosnącą inflację rząd wprowadził Tarczę Antyinflacyjną 1.0 i 2.0. Całkowicie zniesiona została akcyza na paliwo, a podatek VAT zmniejszony został do 8 procent. Cenę nawozów obniżono poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT. Obecne formy wsparcia polskich rolników to odpowiedź na niestabilną sytuację rynkową wywołaną wojną na Ukrainie.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl