fot. Kancelaria Sejmu

Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania polskiej państwowości. Choć została obalona, stała się testamentem, który inspirował naród w czasach po rozbiorach. Centralne obchody Święta Konstytucji 3 Maja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbywały się dziś na Placu Zamkowym w Warszawie.

Pierwsza w Europie, druga na świecie. Konstytucja 3 Maja potwierdzała wielkość polskiej myśli politycznej – powiedział historyk, Piotr Boroń. Dodał, że trzy wydarzenia – obok uchwalenia konstytucji, także konfederacja barska i insurekcja kościuszkowska, pokazały, że Polacy łatwo nie zrezygnują z wolności.

– Te wydarzenia pokazały, że Polacy są zdolni do oporu i są zdolni do posiadania własnego, dobrego państwa. To oczywiście musiało zostać ukarane. Stąd Konstytucja 3 Maja została obalona – zaznaczył Piotr Boroń.

Stała się jednak testamentem dla kolejnych pokoleń; dla tych, którzy pod zaborami nie porzucili marzeń, nie porzucili polskości. Konstytucja inspirowała cały czas rozbiorowy. Intelektualistów, społeczeństwo, polityków i ludzi życia społecznego.

W trakcie Mszy św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze warszawskiej przypomniał o tym ks. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wskazał, że nie sposób dziś – świętując konstytucję – zapomnieć o tym, co dzieje się za wschodnią granicą. Podkreślił, że Polacy zaangażowali się w dzieło pomocy. Zauważył, że wojna nie czyni wyłącznie spustoszeń ludzkich i materialnych. Stąd potrzebny jest też wysiłek nie tylko w wymiarze charytatywnym, ale też duchowym i etycznym.

– Ten, który wskazuje na wartości, które nie raz zagubiliśmy. Oprócz języka politycznego i wojskowego, który jest uzasadniony, potrzebny jest też język etyczny, wręcz ewangeliczny – powiedział ks. kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”

Z kolei na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja wręczył odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego nagrodził pisarza Antoniego Libin-Liberę i historyka Antoniego Lenkiewicza. Dziękował odznaczonym za działalność na rzecz Polski w czasach komunistycznego reżimu.

– To wszystko było motywowane hasłem: Bóg i Ojczyzna, Polska nasza. Niech żyje – podkreślił kawaler Orderu Orła Białego, Antoni Lenkiewicz.

Centralne obchody Święta Konstytucji 3 Maja – z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy – odbywały się dziś na Placu Zamkowym w Warszawie.

Szef państwa polskiego dokonał przeglądu pododdziałów. Odśpiewany został hymn państwowy.

Andrzej Duda przypomniał, że na 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja prezydenci Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali wspólną deklarację. Dokument był niezgodą na rosyjski imperializm. Sprzeciwiał się okupacji Krymu przez Moskwę, a także Doniecka i Ługańska. Dokładnie ci sami prezydenci w ostatnich dniach spotkali się w Kijowie.

– To zdjęcie rąk trzymanych przez prezydentów: Estonii, Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy razem w Kijowie, w trakcie rosyjskiej agresji, wierzę w to głęboko. To przejdzie do historii i będzie tę przyszłą historię budowało – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Przyszłą i wspólną historię. Szef państwa polskiego mówił, że nasze narody były wielkie, gdy były zjednoczone. Polski przywódca nawiązywał do wielkości Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mówił o potrzebie odbudowania tej ponadnarodowej wspólnoty.

– Która pozwoli się oprzeć każdemu niebezpieczeństwu, a której każdy będzie się w przyszłości bał, której każdy będzie się bał w przyszłości zagrozić – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent RP dziękował Polakom za otwarte domy i serca. Mówił o ogromnym wysiłku podjętym na rzecz potrzebujących obywateli Ukrainy, uciekających przed bestialstwem Putina. Wskazał, że między Polakami i Ukraińcami w ostatnim stuleciu długo leżała broń. Jej miejsce, poprzez pomoc uchodźcom, zajął chleb.

– Chleb, została położona dłoń na dłoni. Dziękuję Wam za to – podkreślił prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślił, że ta pomoc przyczynia się do zbudowania nowej drogi w dziejach nie tylko Polski, ale także innych narodów. Prezydent zwracał się do rodaków:

– To jest właśnie droga, którą wyście wytyczyli do odbudowy prawdziwej wspólnoty w naszej części Europy; wspólnoty, która swoją siłą będzie umiała w przyszłości obronić się przed każdą napaścią. Nawet największych mocarstw – zaznaczył Andrzej Duda.

Polski przywódca mówił, że potrzebne jest zmuszenie Rosji do zaprzestania agresji. Służą temu sankcje, które, choć są kosztowne i wywołują tąpnięcia gospodarcze i inflację, są jedyną drogą, by zatrzymać rozlew niewinnej krwi.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl