Litwa: Sejm przyjął deklarację upamiętniającą Konstytucję 3 Maja

Sejm Litwy przyjął Deklarację 3 Maja, w której stwierdza, że dążenie Ukrainy do odzyskania okupowanych ziem jest także dążeniem Litwy. W Deklaracji upamiętniającej Konstytucję 3 maja Litwa zaprosiła Polskę do wspólnych działań wspierających Ukrainę.

„Dążenia Ukrainy do obrony przed agresorem, odzyskania okupowanych ziem oraz stworzenia bezpiecznego, rozwijającego się państwa europejskiego, zbliżającego się do NATO i Unii Europejskiej, jest także strategicznym dążeniem Litwy” – czytamy w dokumencie.

Litwa „zaprasza Polskę i Ukrainę do podjęcia wspólnych kroków i uczynienia wszystkiego, aby było to najważniejszym dążeniem również wszystkich naszych partnerów z Zachodu”.

W Deklaracji – popartej przez 100 posłów w 141-osobowym litewskim parlamencie, bez głosów przeciw i wstrzymujących się – wzywa się też do podjęcia wszelkich działań, by państwa znajdujące się na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów mogły stać się częścią wolnej Europy.

„Z hasłem +Za waszą i nasza wolność+ Litwini i Polacy, Ukraińcy i Białorusini, Żydzi i Tatarzy, ludzie innych narodowości na naszej ziemi szli walczyć o europejskie ideały Konstytucji 3 Maja. W połowie XX wieku wolna i pojednana Europa była stworzona pod takim samym hasłem. Dzisiaj nawołujemy spadkobierców twórców Konstytucji 3 Maja do zrobienia wszystkiego, aby państwa znajdujące się na byłych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów miały możliwość stania się częścią wolnej i pojednanej Europy” – głosi Deklaracja.

W dokumencie wyraża się nadzieję, że „również dzisiejsza Rosja kiedyś stanie się nieagresywnym i europejskim państwem”.

„Aby taka perspektywa Rosji w przyszłości się zrealizowała, dzisiaj wspólnie musimy powstrzymać jej agresję na Ukrainie oraz inwestować w tworzenie pasma +pomyślnych państw+ w sąsiedztwie Europy Wschodniej, począwszy od Ukrainy” – napisano.

Omawianie projektu Deklaracji w litewskim parlamencie rozpoczęto 3 maja podczas uroczystego posiedzenia z okazji rocznicy konstytucji z 1791 r. z udziałem wicemarszałek sejmu RP Beaty Mazurek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Andrija Parubija.

Poseł partii konserwatywnej, były premier i współtwórca Deklaracji Andrius Kubilius wyraził we wtorek zadowolenie ze wspólnego świętowania Konstytucji 3 Maja oraz nadzieję, że być może kiedyś do wspólnych obchodów dołączą Białorusini.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl