fot. PAP/Lech Muszyński

W Wilnie odbędą się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

W Wilnie odbędą się dziś polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Na czele polskiej delegacji stanie premier Mateusz Morawiecki. W pierwszym w historii posiedzeniu rządów obu krajów weźmie udział ponad 20 ministrów z Litwy i Polski.

Podczas konsultacji ma zostać podpisana m.in. deklaracja ws. partnerstwa strategicznego obu krajów w sprawie Białorusi.

Polska i Litwa od początku śledzą sytuację u sąsiada i wspierają Białorusinów, aby sami mogli zdecydować o przyszłości swojego kraju – podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

– W żadnym razie nie jest tak, jak próbuje zarzucać nam i jeszcze kilku innym państwom propaganda białoruska czy propaganda rosyjska, że to jest mieszanie się w wewnętrzne sprawy Białorusi. Wręcz przeciwnie, w wewnętrzne sprawy Białorusi jasno swoje zamiary interweniowania deklaruje rząd rosyjski. Rolą Polski, Litwy i każdego innego państwa Unii Europejskiej i Unii jako całości jest zagwarantowanie narodowi białoruskiemu – który domaga się prawa do decydowania o swojej przyszłości, do tego, aby głos wyrażony w wyborach był respektowany – jeśli naród białoruski chce zmiany, aby ta zmiana mogła zaistnieć – powiedział Paweł Jabłoński.

Konferencja premierów Polski i Litwy: Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa planowana jest na godz. 12.30 czasu polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się także z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Szef polskiego rządu weźmie też udział w podpisaniu list intencyjnego w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

RIRM

drukuj