Pomnik pamięci ofiar smoleńskich

W warszawskim Kościele Akademickim św. Anny odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. 

Eucharystii przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Elementem pomnika jest drewniany Krzyż ustawiony po katastrofie przed Pałacem Prezydenckim. Oplatają go odlane z brązu drzewa.

Rzeźba powstała z inicjatywy środowiska akademickiego w Warszawie i znajduje się w odnowionej kaplicy Matki Bożej Loretańskiej. Autorem pomnika jest Łukasz Krupski, którego ojciec zginął pod Smoleńskiem.

Poniżej pomnika znajdują się dwie tablice: katyńska – poświęcona w latach 80. oraz nowa, dedykowana ofiarom katastrofy. U podstawy rzeźby umieszczono urnę z ziemią z miejsca tragedii, którą przekazała Barbara Stasiak, małżonka Władysława Stasiaka, szefa Kancelarii Prezydenta RP, który zginął w katastrofie.

– Dla mnie jest to bardzo ważna uroczystość, szczególnie że pomnik powstał z inicjatywy środowiska akademickiego w Warszawie. Mój mąż Władysław Stasiak, był przyjacielem środowiska akademickiego. Ta współpraca i przyjaźń rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy był zastępcą prezydenta Warszawy. Myślę, że ważne jest, że ten pomnik ku czci naszych bliskich – stanie w Kościele Akademickim. To jest pomnik nie na lata, ale mam nadzieję, że na stulecia. Myślę, że ci wszyscy młodzi ludzie będą pamiętać i że ta pamięć o tych, którzy zginęli dla Ojczyzny będzie kultywowana – powiedziała Barbara Stasiak.

W odsłonięciu pomnika oprócz Barbary Stasiak uczestniczyć będą: rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk, autor pomnika Łukasz Krupski, Rektorzy Warszawskich Wyższych Uczelni oraz rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Odsłonięcie pomnika zbiega się w czasie z oddaniem do użytku – po ponad dwumiesięcznej renowacji – zabytkowej kaplicy, szczególnie upamiętniającej przeszłość narodu polskiego, w której znajduje się figura otoczonej kultem Matki Boskiej Loretańskiej. Ważnym elementem wystroju kaplicy są epitafia i tablice pamiątkowe, poświęcone m.in. Józefowi Piłsudskiemu, Cyprianowi K. Norwidowi, a także architektowi Barbarze Trelińskiej – zasłużonej dla kościoła św. Anny.

Szczególny charakter mają tablice upamiętniające polski wysiłek wojenny, takie jak pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej WP oraz tablica Polskich Sił Powietrznych 1939-1945. Swoje epitafium mają w tej kaplicy także ofiary zbrodni katyńskiej, a inicjatorem epitafium był przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Było to pierwsze w Warszawie epitafium poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl