fot. flickr.com

Polskie lato w pełni. Wysokie temperatury i burze

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie Europa wschodnia oraz Wyspy Brytyjskie znajdują się pod wpływem wyżów.

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południową Danią. Z południowego zachodu na północny wschód będzie przemieszczać się front ciepły, w dzień regiony zachodnie  znajdą się w strefie frontu chłodnego. Za frontem ciepłym, z południowego zachodu będzie napływać zwrotnikowe powietrze, natomiast na północnym wschodzie Polska pozostanie w polarno-morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i będzie spadało.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Na przeważającym obszarze kraju poza krańcami wschodnimi przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 25 st. na Pomorzu, 32 st. w centrum i do 34 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Podczas burz wiatr silny, w porywach do 90 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu, a na wschodzie, w centrum i na południu Polski przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm, a w Karpatach do 40 mm. Temperatura minimalna od 13 st., 15 st. na przeważającym obszarze kraju do 16 st., 18 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu do 70 km/h, z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

PAP/RIRM

drukuj