fot. flickr.com

Nad większą częścią Polski pochmurno

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz północno-wschodnia pozostają w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtować będą niże z ośrodkami nad Polską, Islandią oraz Azorami.

Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem nad Niemcami, który w ciągu dnia przesuwał się będzie nad naszym krajem w kierunku Litwy. Z południa na północ kraju przemieszczać się będzie front ciepły, a w ciągu dnia południowy zachód kraju znajdzie się w strefie frontu chłodnego. Nad południową część kraju napływać będzie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, pozostała część kraju pozostanie pod wpływem chłodniejszego powietrza polarno-morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie rosło.

We wtorek w kraju w dzień na południu województw małopolskiego i podkarpackiego zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów na północnym wschodzie do 20 mm. Temp. maks. od 8 st., 10 st. na krańcach północnych do 17 st., 19 st. na południu kraju. Wiatr na przeważającym obszarze kraju słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Na krańcach wschodnich wiatr słaby i umiarkowany, południowy, a na wybrzeżu i Pomorzu umiarkowany, porywisty, północny. W Karpatach wiatr silny i bardzo silny, południowy, w porywach do 90 km/h, halny.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże, okresami opady deszczu, wysoko w Tatrach przechodzące w deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów na południowym wschodzie do 15 mm. Miejscami, zwłaszcza na Pomorzu i zachodzie kraju, mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temp. min. od 2 st., 5 st. na krańcach północnych do 8 st., 9 st. na południowym wschodzie. Na Pomorzu miejscami przygruntowe przymrozki do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-wschodni. Wysoko w Tatrach wiatr początkowo dość silny i silny, południowy, w porywach do 90 km/h, halny, później słabnący i skręcający na zachodni.

PAP/RIRM

drukuj