Polskie Lasy wzorem dla Europy i świata

W WSKSiM zakończyło się sympozjum naukowe: „Polskie Lasy Państwowe i ich rola w jednoczącej się Europie”. O roli i obecnej sytuacji Lasów mówili m.in. prof. Jan Szyszko, prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z Polskiej Akademii Nauk oraz dr inż. Ryszard Kapuściński.

Dr inż. Konrad Tomaszewski z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, zwrócił uwagę na fenomen jaki wytworzyły w swojej działalności Polskie Lasy Państwowe. Są one wskazywane jako wzór do naśladowania w Europie i na świecie – podkreślił.

– Lasy Państwowe w swojej działalności uosabiają to, co w tej chwili jest obiektem poszukiwania przez UE. Jak prowadzić działalność w Lasach aby łączyć funkcje produkcyjne z funkcjami w zakresie ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego w zakresie świadczeń społecznych, a jednocześnie jak lasy w Europie mogą wspomagać administrację publiczną nie będąc jej częścią składową? To jest ewenementem, że w wyniku eksperymentów (w trwającym dziewięćdziesięcioleciu) udało się w Polsce pogodzić te kwestie w jednym organizmie w postaci Lasów Państwowych – powiedział Konrad Tomaszewski.

Systemowi, który jest wzorem dla jednoczącej się Europy zagroziła decyzja rządu PO-PSL, którą zabiera podstawy funkcjonowania Polskich Lasów Państwowych – mówił prof. Jan Szyszko, b. minister środowiska.

– Podstawą są wypracowane pieniądze na samofinansowanie się. Coś niesamowitego, aby zabrać pieniądze przedsiębiorcy na funkcjonowanie. Przecież to jest wyraźny atak na Polskie Lasy Państwowe, na to żeby przestały pełnić swoją funkcję – powiedział prof. Jan Szyszko.

Zgodnie z przyjętą ustawą Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku będą musiały oddać po 800 mln złotych a od roku 2016 Lasy mają oddawać do budżetu 2 proc. swoich przychodów. Sympozjum zorganizował Zakład Polityki Ochrony Środowiska w WSKSiM w Toruniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl