fot. PAP/Leszek Szymański

,,Polska Wielki Projekt” – w Warszawie trwa trzeci dzień kongresu

Trwa trzeci dzień VIII Kongresu ,,Polska Wielki Projekt”. Debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów oraz polityków odbywa się w Warszawie.

Dyskusje zaplanowane na dziś poświęcone są modelowi demokracji, prawom człowieka i wspólnoty czy wartościom europejskim. Po południu głos zabierze m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas John Sargent.

Wczorajszą debatę poświęcono tematyce gospodarczej. Uczestniczył w niej m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Polityk podkreślał, że celem nie jest „gospodarka sama w sobie, tylko gospodarka, która ma pracować dla ludzi”.

– To znaczy, że efekty tego, co wypracowujemy w ramach gospodarki trafiają do wszystkich nas, a nie tylko do wybranych osób, a tym, którzy sobie nie radzą, to my jako państwo pomagamy. Państwo powinno być partnerem dla przedsiębiorców (…). Spotykamy się na takich kongresach jak tutaj, bo państwo powinno być partnerem dla biznesu. Tylko wtedy wspólnie osiągamy sukces – mówił Jerzy Kwieciński.

Minister przypomniał, że obecnie PKB na mieszkańca Polski to 67 proc. średniej unijnej. Zaznaczył, że ambicją rządzących jest to, aby ją przegonić.

RIRM

drukuj