fot. pl.wikipedia.org

Poznań: dwudniowe pokazy lotnicze na lotnisku Ławica

Na poznańskim lotnisku Ławica dziś i jutro odbywają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Poznań Air Show. 720 minut pokazów oglądać ma przez dwa dni nawet 100 tys. widzów; imprezie sprzyja pogoda.

Poznańskie pokazy to unikatowa impreza w skali Europy; jedyne tego typu show na czynnym lotnisku cywilnym. Imprezę organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Jak powiedział PAP w imieniu organizatorów Dariusz Wawrzyniak, w trakcie imprezy zaplanowano 35 pokazów solowych i grupowych. W powietrze wzbije się w sumie 80 maszyn wojskowych i cywilnych. Poza blokami pokazów przygotowanych zostało też wiele atrakcji >>naziemnych<<: spotkania z pilotami, statyczne pokazy sprzętu oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.

„Prognozy pogody na cały weekend są niemal idealne: będziemy mieli pełne słońce, temperaturę przekraczającą 20 stopni; nie będzie ani zbyt gorąco, ani za zimno. To są optymalne warunki na taka imprezę. W oba dni bawimy się do godz. 19. Polecamy zabrać ze sobą nakrycia głowy, ale i koce, by atmosfera imprezy była prawdziwie piknikowa. Na miejscu zapewniamy zatyczki do uszu i wodę pitną” – powiedział PAP Dariusz Wawrzyniak.

Wydarzenie nawiązuje do rocznic stulecia odzyskania niepodległości, stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego, ale także do zbliżającego się stulecia polskiego lotnictwa. Na jego rozwój istotny wpływ miało zdobycie przez powstańców wielkopolskich na początku 1919 roku niemieckiego lotniska w podpoznańskiej wsi Ławica.

Rocznicy powstania wielkopolskiego poświęcony jest każdego dnia imprezy jeden z trzech bloków pokazów.

„Spodziewamy się, że o powstaniu wielkopolskim usłyszy dzięki tej imprezie przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy widzów. Otrzymają oni foldery z rozetkami, krótkim rysem historycznym oraz kalendarium obchodów. Wszystko po to, abyśmy razem świętowali 100. rocznicę powstania i poznawali ją od różnych stron” – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Na pokazy do Poznania zaproszone zostały zespoły SkyMagic S3 WAT, 57-my Team, 3AT3 Formation Flying Team, Grupa Żelazny, Yak-3 czy CA 13 Boomerang oraz Grupa Akrobacyjna Żelazny.

W związku z trwającymi właśnie w Polsce wojskowymi ćwiczeniami NATO Tiger Meet, w trakcie Poznań Air Show będzie można zobaczyć również wyczyny najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu.

Trwające w Poznaniu ćwiczenia NATO Tiger Meet to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu; w Polsce organizowane jest po raz pierwszy. Udział w szkoleniu biorą 22 eskadry z 13 krajów, w tym m.in.: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobyte rankiem 6 stycznia 1919 roku lotnisko było ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta. Zdobycie lotniska i sprzętu było też bardzo istotne dla powodzenia powstania wielkopolskiego; niemieckie samoloty przemalowano na polskie barwy i już następnego dnia odbył się pierwszy, kontrolny lot nad Poznaniem.

W trakcie kolejnych walk w różnych częściach Wielkopolski polskie lotnictwo wspomagało powstańców z powietrza. 9 stycznia 1919 r. Polacy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Polscy lotnicy na zdobytych maszynach walczyli później o Lwów, odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r.

PAP/RIRM

drukuj