fot. flickr.com

Polska w zasięgu wyżu znad Morza Śródziemnego

Według informacji IMGW, Europa południowa, środkowo-wschodnia i południowo-zachodnia będzie w zasięgu rozległego wyżu znad Włoch. Pozostałe obszary kontynentu znajdą się pod wpływem niżów.

Polska będzie w klinie wyżowym związanym z wyżem znad Morza Śródziemnego. W ciągu dnia na zachodzie kraju zaznaczy się płytka zatoka niżowa związana z niżem nad Morzem Norweskim. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła, polarno-morska masa powietrza.

Dziś zachmurzenie małe, dopiero po południu na zachodzie wzrastające do umiarkowanego i dużego. Wieczorem na Pomorzu i krańcach zachodnich przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 17 st., 19 st. na krańcach północnych i wschodnich do 22 st. miejscami na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, na krańcach zachodnich po południu porywisty.

W Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Ciśnienie w stolicy w południe wyniesie 1007 hPa i będzie powoli spadać.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Z zachodu na wschód postępujące przelotne opady deszczu. Na Pomorzu i krańcach zachodnich początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od 5 st. do 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, z kierunków zachodnich. W zachodniej połowie kraju porywy wiatru do 55 km/h, a na wybrzeżu do 70 km/h. W Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Jutro w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady deszczu, zanikające od zachodu. Temperatura maksymalna od 11 st., 13 st. na krańcach północnych do 17 st. miejscami na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

PAP/RIRM

drukuj