fot. flickr.com

Synoptycy: nad Polskę powrócą burze

W najbliższych dniach przez całą Polskę przejdą kolejne burze, którym będzie towarzyszył wiatr. Synoptycy podkreślają, że nie będą one już tak silne jak ostatnie, które w zachodnio-północnej Polsce wyrządziły wiele szkód.

IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia przed burzami oraz intensywnym deszczem. Alert dla zachodnich województw obowiązuje od jutra do sobotniego poranka. Ostrzeżenie dla województw centralnych, wschodnich i południowych wydano na sobotę i kolejną noc.

Jak mówi synoptyk Rafał Maszewski, w najbliższych dniach nad Polską zalegać będzie gorące powietrze, które będzie wypierane przez chłodny front z zachodu. Jeszcze wczoraj klimatolodzy spodziewali się gwałtownych burz z huraganowymi porywami wiatru, jednak prognozy zmieniają się z godziny na godzinę.

Na szczęście prognozy nieco łagodnieją i te burze powinny być dość mocne, ale nie aż tak, jak ta burza z piątku. Mimo wszystko zalecana jest ostrożność i śledzenie prognoz pogody, bo do soboty jeszcze trochę czasu i te prognozy mogą się nieco zmienić. W każdym razie jest zagrożenie gwałtownymi burzami na wschodzie, południowym wschodzie i północnym wschodzie, a w piątek pod koniec dnia zwłaszcza na północnym zachodzie i w nocy z piątku na sobotę w całej zachodniej – i częściowo w środkowej -Polsce może zagrzmieć – wskazuje meteorolog Rafał Maszewski.

Gwałtowne burze i wiatr przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Najdotkliwiej żywioł dotknął woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Wskutek nawałnic zginęło sześć osób, a około 50 zostało rannych.

Silny wiatr uszkodził wiele budynków mieszkalnych. Zniszczeniu uległo też niemal 45 tys. ha lasów.

RIRM

drukuj