fot. flickr.com

Polska na skraju wyżu

Jak informuje IMGW, północna i wschodnia Europa będzie w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę będzie kształtował rozległy wyż z centrum nad Holandią. Polska znajdzie się na skraju wspomnianego wyżu, z zachodu na wschód kraju, powoli będzie się przemieszczał, mało aktywny, ciepły front atmosferyczny.

Polska pozostawać będzie w powietrzu polarno-morskim, chłodnym na wschodzie kraju i ciepłym na zachodzie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie rosnąć.

W sobotę w zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite, miejscami przejaśnienia, gdzieniegdzie słabe opady deszczu lub mżawki. Na północnym wschodzie zachmurzenie małe, tylko początkowo umiarkowane lub duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami, zwłaszcza na południu słabe opady deszczu, a wysoko w Karpatach śniegu i deszczu ze śniegiem.

Temperatura maksymalna od 12 st. Do 15 st., chłodniej na północnym wschodzie i wybrzeżu – od 9 st. Do 12 st. Oraz w w rejonach podgórskich Karpat – od 6 st. Do 8 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę w zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające do dużego, na północnym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Po północy na południu lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 2 st., 4 st. Na wschodzie do 5 st., 8 st. Na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od -2 st. Do 2 st. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, jedynie na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie także rozpogodzenia. Rano na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 500 m. Na północnym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st., 12 st. Na północnym wschodzie, do około 15 st. W centrum oraz na południowym wschodzie, i do 17 st., 18 st. Na zachodzie; w rejonach podgórskich od 8 st. Do 13 st. Wiatr słaby, jedynie na wybrzeżu umiarkowany i porywisty. Wiatr zachodni skręcający na południowo-zachodni, a na południu na południowy.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 13 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 4 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W niedzielę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj