Polska przyjmie 2.000 uchodźców

Polska przyjmie dwa tysiące uchodźców w ciągu dwóch lat. Taką informację przekazała oficjalnie premier Ewa Kopacz.

To nie są ludzie, którzy uciekają tylko po to, żeby szukać pracy. Nie wolno ich mylić z tymi, którzy szukają pracy. To są ludzie, którzy uciekają, żeby przeżyć – powiedziała premier Kopacz.

Polska przyjmie uchodźców na podobnych warunkach, jak przyjęła osoby z Ukrainy – zaznacza szefowa rządu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje obecnie nad lokalizacją i typuje ośrodki dla tych ludzi. Ewa Kopacz przekazała, że za wszystko płaci Unia Europejska.

Może być taki wariant, że najpierw Polska wyłoży swoje środki, a potem zostanie to zwrócone z UE – podkreśla premier. Do Polski mają trafić głównie obywatele Syrii oraz Erytrei.

Sprawa przyjmowania uchodźców przez kraje europejskie rodzi wiele trudnych pytań.

Po pierwsze, oni od nas oczekują zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu w swoim własnym kraju. Zapytajmy samych siebie – zróbmy rachunek sumienia – czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, by im zapewnić bezpieczeństwo przez nasz rządy, przez Unię Europejską, inne instytucje. Po drugie – czy pomogliśmy im na miejscu? Oczywiście, jeśli są przypadki, że trzeba leczyć, pomagać, to my, jako Polacy, z sms-ów uruchomiliśmy stację dializ, bo mają dwa aparaty do dializ, ale nie mają pieniędzy – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jeśli zaś chodzi o imigrację z krajów afrykańskich, to trzeba sobie przypomnieć, kto był kolonizatorem tych ziem.

Zobaczmy, które kraje się dorobiły swojej potęgi na eksploatacji Afryki? Gdzie jest dzisiaj Wielka Brytania? Czy ktoś słyszy, ilu uchodźców chcą przyjąć? A na czym powstało to bogactwo? Na handlu niewolnikami, na kradzieży. Hiszpania też niech sobie przypomni, ile w Afryce miała dochodów? Portugalia i inni… Wiec przede wszystkim oni powinni teraz stanąć twarzą do problemu – stwierdza ks. prof. Waldemar Cisło,

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl