Autorstwa Apphim - Charbon, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15081409

Polska potrzebuje węgla

Przed nadchodzącym sezonem grzewczym w resorcie klimatu zapadają decyzje o odejściu od stosowania norm jakościowych węgla. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z „Financial Times” mówił, że zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Podkreśla potrzebę powrotu do węgla.

Węgiel wraca do łask. Władimir Putin szantażuje Europę i wykorzystuje gaz, by straszyć Niemcy przed nadchodzącą zimą. Niewielu jest jednak takich, którzy głośno będą mówić o zamykaniu kopalń.

Polska stoi węglem. Mamy ogromne zasoby węgla kamiennego i węgla brunatnego – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny.

Do węgla chce wracać Solidarna Polska. Wszystko po to, by Polacy mogli spać spokojnie. Węgiel to surowiec gwarantujący nam bezpieczeństwo energetyczne i tani prąd – wyjaśniał minister Zbigniew Ziobro, który w poniedziałek przebywał w Gliwicach.

Węgiel to surowiec gwarantujący, że prąd nie będzie czynnikiem proinflacyjnym i nie będzie powodował wszystkich fatalnych skutków inflacji, które dzisiaj Polacy odczuwają – podkreślał.

Jeśli energia drożeje, to drożeje wszystko inne. Przypominał o tym premier, a także ministrowie rządu. Wydaje się, że w obozie władzy nie ma już dyskusji wokół tego, że do węgla trzeba wrócić. Pokazują to działania podejmowane w resorcie klimatu. Przed nadchodzącym sezonem grzewczym zapadają decyzje o odejściu od stosowania norm jakościowych węgla.

W sytuacji, gdy się wybiera pomiędzy bezpieczeństwem a pewnymi wcześniej obowiązującymi przepisami, to należy je skorygować. Temu to służy, aby przez okres próbny zabezpieczyć elementarne potrzeby Polaków –  zaznaczał Piotr Müller, rzecznik rządu,

Rzecznik rządu podkreślił, że decyzji w tej sprawie mogą nie rozumieć osoby, które korzystają z centralnego systemu ogrzewania, czyli mieszkańcy większych miast. W tych mniejszych i na wsiach – jak dodał – istnieje problem z pozyskaniem surowca. Do zadań rządu należy to, aby zapewnić Polakom ciepłą zimę. Według premiera Mateusza Morawieckiego wobec szantażu Władimira Putina i wojny przeciwko Ukrainie odłożenie ambicji klimatycznych wydaje się konieczne, m.in. dla utrzymania silnej wspólnoty europejskiej. Europa musi dziś odzyskać stabilność – wyjaśnił szef rządu. Przestrzegł, by polityka energetyczna prowadzona przez Brukselę nie stała się polityką kompromitacji.

„Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem podstawowego bezpieczeństwa. Jeśli sytuacja nas do tego zmusi, to nie możemy się wahać przed tymczasowym powrotem do tradycyjnych źródeł energii” – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Polski premier zaproponował drastyczne obniżenie kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Podkreślił, że system ETS w obecnym kształcie zamiast prowadzić do rozwoju zielonej energii, napędza inflację i zagraża milionom obywateli ubóstwem paliwowym. Prezes Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro, dostrzegł to samo. Wśród winnych niestabilnej sytuacji, także w Polsce, wymienił rząd, którego jest częścią. Przekonywał, że PiS uległ presji z Brukseli.

Presji, przy sprzeciwie Solidarnej Polski w tym zakresie, przy odmiennych głosowaniach Solidarnej Polski – zauważał.

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, poprzez który chce wrócić do węgla i przyspieszyć inwestycje.

Nie znam takiego projektu – podsumował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Na razie jest projekt o dopłatach do węgla, który niebawem wejdzie w życie. Surowiec ma kosztować poniżej tysiąca złotych za tonę.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl