fot. flickr.com

Polska otrzyma 129 mln euro z Funduszy Norweskich

Do Polski trafi 129 milionów euro z Funduszy Norweskich. To już trzecia transza dotacji, która zostanie przeznaczona na badania naukowe.

To największy program badawczy współfinansowany ze środków Norwegii, Liechtensteinu oraz Islandii – mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– W ramach tego programu będziemy wspierali i badania podstawowe, jak również badania stosowane – zaznaczył minister Jerzy Kwieciński.

129 milionów euro trafi do dwóch ośrodków: do Narodowego centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki. Następnie instytucje rozdzielą środki między uczelniami, instytutami naukowymi oraz przedsiębiorcami.

– W programie aplikacyjnym, którego operatorem jest NCBR, będą również interdyscyplinarne i będą wiązały się z różnymi dziedzinami wiedzy. Tak, jak pan ambasador wspomniał, jednym z celów będzie promowanie kobiet w naukach, zwłaszcza w projektach technicznych – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Beneficjenci programu mogą liczyć nawet na całościowe pokrycie ich projektów. NCBR rozpocznie nabór wniosków o dofinansowanie projektów we wrześniu tego roku. Narodowe Centrum Nauki jeszcze w tym miesiącu.

– Dla nas ten program jest szczególnie ważny. Chciałbym absolutnie podkreślić wagę tego programu, bo jeżeli patrzymy na osiąganie przez Polskę celów założonych w strategii Europa 20-20, to właśnie ten związany z wydatkami na badania i na rozwój jest tym celem, którego jeszcze nie osiągnęliśmy – podkreślił minister Jerzy Kwieciński.

Cel zakłada przeznaczanie 3 proc. PKB na badania i rozwój, a póki co Polska przeznacza na to nieco ponad 1 proc. Środki z Funduszy Norweskich pomogą zrealizować planowany nakład. To okazja także do nawiązania bliższej współpracy z naukowcami z Norwegii.

– Wszyscy widzą, że badania i innowacje są kluczem do sprostania wyzwaniom, przed którymi wszyscy obecnie stoimy. Wyzwania są zbyt duże, by stawić im czoła samemu. Mogą być one łagodniejsze, jeśli będziemy pracować razem – powiedział ambasador Norwegii Olav Myklebust.

To już trzecia edycja Funduszy Norweskich, z których korzysta Polska. Łączna suma przyznanych środków wynosi 809 milionów euro.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj