fot. pixabay.com

Polska najlepiej z całej UE poradziła sobie z kryzysem – i to bez KPO

Polska gospodarka najlepiej z całej Unii Europejskiej poradziła sobie z kryzysem pandemicznym. Stało się tak pomimo nieotrzymania pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Pandemia koronawirusa była ciosem dla światowej gospodarki. Zrujnowały ją lockdowny, pozrywane łańcuchy dostaw oraz miliardy wydawane przez państwa na ratowanie zdrowia i życia ludzi.

– Polska poradziła sobie na tle innych krajów europejskich bardzo dobrze – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z wyliczeń Warsaw Enterprise Institute, Polska ma największy w Unii wzrost gospodarczy za okres w czasie pandemii i po niej. Wzrost PKB od IV kwartału 2019 r. do I kwartału tego roku wyniósł 11,2 procent. Przykładowo, w tym samym okresie Włochy i Portugalia miały po 3,4 procent, a Francja 1,3 procent. Czechy odnotowały prawie jednoprocentowy spadek.

– Nasza polityka gospodarcza, która łączy w sobie wątki inwestycyjne, finansowe, fiskalne, budżetowe, monetarne – oczywiście niezależne prowadzone przez bank centralny – była pewnego rodzaju optymalnym miksem gospodarczym – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Na tak znaczący wzrost PKB wpłynęły konkretne zjawiska gospodarcze – wskazał Mariusz Kękuś, ekonomista.

– Konsumpcja prywatna, wzrost zapasów i w jakimś stopniu inwestycje – mówił.

Duży wzrost polskiego PKB na tle innych unijnych gospodarek wychodzących z pandemii jest tym bardziej zaskakujący, że nie otrzymaliśmy dotąd pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Nie ma w tym przypadku – podkreślił ekonomista, dr Michał Tuszyński.

– Polska dobrze sobie radzi, bo ma bardzo dobre fundamenty, ma silny sektor bankowy, ma rozwijający się system transportowy, a więc krwiobieg gospodarczy ma bardzo dobre aktywności ekonomiczne – zaznaczył ekspert.

Mamy też najniższe po Czechach bezrobocie w Unii Europejskiej. Jak podał ostatnio Eurostat, w Polsce liczba zatrudnionych sięgnęła 17,62 milionów. Jest to najwyższy wskaźnik w historii Polski. Wynika to z kilku czynników.

– Dobra kondycja jest związana z dużym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o rodzaje działalności gospodarczej. Następnie kwestia związana ze wzrostem liczby przedsiębiorstw – w szczególności tych mikro, małych i średnich – zwrócił uwagę prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista.

Włochy otrzymały już z unijnego Funduszu Odbudowy ponad 45 mld, Hiszpania 31 mld, a Francja 12 miliardów euro. Komisja Europejska wstrzymuje pieniądze z KPO dla Polski. Pretekstem są zmiany w sądownictwie, które nie podobają się unijnym politykom. Środki ma odblokować znowelizowana ustawa o Sądzie najwyższym, która jest w Trybunale Konstytucyjnym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl