fot. pixabay.com

Polska kontynuuje ofensywę dyplomatyczną przed czwartkowym szczytem NATO

W czwartek odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Andrzej Duda prowadzi konsultacje przed tym wydarzeniem. W poniedziałek udał się z wizytą do Mołdawii. We wtorek spotkał się m.in. z prezydentem Bułgarii i Rumunii.

Bułgaria to drugi przystanek na trasie politycznych konsultacji polskiego prezydenta z przywódcami państw regionu przed zaplanowanym na czwartek nadzwyczajnym szczytem NATO. Dotyczyć on będzie w całości sytuacji wojennej na Ukrainie.

– Omówieniu wszystkich wyzwań, jakie pojawiły się przed Sojuszem, temu, w jaki sposób Sojusz powinien się jak najszybciej zaadaptować do nowej sytuacji, którą kreuje agresywna postawa Rosji i w jaki sposób Sojusz powinien na to odpowiedzieć – wyjaśnił Andrzej Duda.

To właśnie wokół sytuacji za naszą wschodnią granicą ogniskowała się rozmowa przywódców Polski i Bułgarii. Prezydent RP porównał działania Władimira Putina do tego, co działo się w Polsce w czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy bez żadnej litości bombardowali Warszawę i zabijali niewinnych ludzi.

– Dzisiaj dokładnie tak samo zachowuje się armia rosyjska, tak samo zachowują się rosyjscy przywódcy – jak Hitler, jak niemieckie SS, jak niemieccy piloci faszystowskiej armii w czasie II wojny światowej – wskazał polski prezydent.

Sojusz Północnoatlantycki stara się pomóc Ukrainie na wiele sposobów. Dlatego też zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie poszczególnych państw podjęte zostały decyzje m.in. o nałożeniu sankcji na rosyjskich oligarchów, ludzi rosyjskiego biznesu i ich firmy. Konkretne osoby zostaną również postawione przed międzynarodowe trybunały i rozliczone na zbrodnie wojenne na cywilach.

– Wierzę głęboko, że świat będzie umiał rozliczyć te zbrodnie w sposób skuteczny tak, żeby zniechęcić wszystkich innych potencjalnych przywódców i dowódców, którzy w sposób bandycki będą chcieli realizować swoje wojenne cele – wskazał Andrzej Duda.

Podkreślał, że aby zatrzymać rosyjską agresję, niezbędna jest jedność i wspólne działanie wszystkich państw Sojuszu.

– Musimy stać bardzo twardo i to, co przeciwstawimy Rosji musi być na tyle mocne i na tyle powstrzymujące, aby zdrowy rozsądek zwyciężył z imperialną łapczywością i wolą poszerzania swojego państwa kosztem innych państw i narodów – mówił prezydent RP.

Prezydenci Polski i Bułgarii podkreślili, jak ważne jest wzmacnianie bezpieczeństwa obydwu państw.

– Razem z Polską będziemy wspierać wschodnią flankę NATO. Będziemy stopniowo wprowadzać projekty i plany, które będą realizowane na flance wschodniej – oznajmił prezydent Bułgarii Rumen Radew.

We wtorek odbyło się też spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl