fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska o walce z pandemią: Jeżeli nie przerwiemy łańcucha epidemiologicznego, to scenariusz na jesień może być czarnym scenariuszem

Jeżeli nie przerwiemy łańcucha epidemiologicznego, to scenariusz na jesień może być czarnym scenariuszem, dlatego wszystkie siły koncentrujemy na tym, aby pozyskać jak najwięcej łóżek w szpitalach, żeby niewykorzystane oddziały były przekształcone w oddziały covidowe. Poszczególne szpitale także są w tej chwili przekształcane tylko i wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, odniósł się do potencjalnego czarnego scenariusza w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

– Jeżeli nie przerwiemy łańcucha epidemiologicznego, to scenariusz na jesień może być czarnym scenariuszem, dlatego wszystkie siły koncentrujemy na tym, aby pozyskać jak najwięcej łóżek w szpitalach, żeby niewykorzystane oddziały były przekształcone w oddziały covidowe. Poszczególne szpitale także są w tej chwili przekształcane tylko i wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będziemy mieli ponad 13 tysięcy dodatkowych miejsc. Jeżeli to nie wystarczy, to także wdrożyliśmy program budowy szpitali tymczasowych, w których możemy przyjmować dodatkowych pacjentów. Te placówki będą mieściły się praktycznie w każdym województwie – wskazał gość TV Trwam.

Najczęściej będą to duże hale targowe, gdzie można łatwo przygotować miejsca pod warunki szpitalne – kontynuował.

– Mam nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z łóżek w szpitalach tymczasowych, ale niestety na tę chwilę musimy przygotować się także na czarny scenariusz. Jeżeli chodzi o kadry medyczne, to jest problem istniejący od dłuższego czasu. Przez wiele lat poprzedni rząd ograniczał przyjęcia na studia medyczne. Przypomnę, że w 2015 roku zwiększyliśmy nabór na studia medyczne o 2 tysiące miejsc. Kształcenie lekarza trwa 6 lat, czyli efekt tego działania dopiero będzie widoczny. Chcemy, aby koncentrować jak najwięcej pacjentów w jednym miejscu, żeby do obsługi wykwalifikowanego sprzętu, jakim jest respirator, byli na miejscu anestezjolodzy, pielęgniarki, żeby mogli jak najwięcej pacjentów obsłużyć – powiedział Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia odniósł się do tzw. ustawy covidowej.

– Tą ustawą chcemy sięgnąć po rezerwy, jakie ma polska armia. Tam także są ratownicy. Co prawda nie mają oni tytułu ratownika medycznego jak cywile, ale mogą być wykorzystani chociażby do punktów pobrań drive thru, gdzie są pobierane wymazy. To zdecydowanie odciąży polską służbę zdrowia. Personel medyczny będzie mógł z tego punktu przejść do leczenia w szpitalach czy poradniach. Wiem, że żołnierze doskonale sobie z tym radzą. Mamy deklarację ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, że wszystkie punkty w Polsce będą obsadzone właśnie przez polskich żołnierzy-ratowników. Będzie to bardzo wyraźna pomoc i odciążenie dla służby zdrowia – podsumował gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl