fot. pixabay.com

Rząd rozluźnia ograniczenia w związku z pandemią

Od dziś rząd rozluźnia niektóre ograniczenia wynikające z pandemii. Otwarte będą lasy i parki. W kościołach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Więcej osób wejdzie też do sklepów.

W sklepach do 100 m kwadratowych limit od dziś wynosi 4 osoby na jedną kasę. W większych placówkach, ograniczenia to 1 osoba na 15 m kwadratowych.

Od dziś możemy też wejść do lasu.

– Lasy jako takie są otwarte, więc będzie można pójść na spacer, ale też będzie trzeba pamiętać o określonych zasadach – powiedziała Anna Malinowska.

I – jak tłumaczy rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska – niekoniecznie chodzi o zasady dotyczące epidemii. W lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

– Jest po prostu bardzo sucho w polskich lasach. Nie wolno używać otwartego ognia w lesie ani w promieniu 100 metrów od lasu, czyli nie można sobie rozpalić ogniska w lesie albo w promieniu 100 metrów od lasu – mówiła rzecznik Lasów Państwowych.

W lesie będziemy mogli przebywać bez maseczki. Musimy jednak zachować odpowiedni dystans. 2 metry odległości od siebie. Przestrzega policja.

– To, że te przepisy – dotyczące przemieszczania i gromadzenia się – zostają złagodzone, wcale nie oznacza, że zmienia się zasada, która nam wszystkim przyświeca, czyli „zostań w domu” – zaapelował podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Jak już wychodzimy, dalej wskazane jest unikanie tych miejsc, gdzie będzie przebywało dużo osób.

– Jeśli już idziemy, to idziemy z tymi, z którymi mieszkamy. Nie umawiamy się z grupą znajomych – wskazała Anna Malinowska.

Od dziś obowiązują także nowe zasady dotyczące kościołów. To 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Parafie same informują już o tym, ilu wiernych będzie mogło przebywać jednocześnie w świątyni. Pod koniec tygodnia minister zdrowia ma podsumować rozluźnienie ograniczeń. Wtedy zapadnie też decyzja, co dalej.

– Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, jeśli ta krzywa nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas ten kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu – powiedziała w Polsat News wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W kolejnym etapie otwarte miałyby zostać m.in. hotele i miejsca noclegowe. Dostępne będą też niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Przed trzecim etapem okres weryfikacji będzie już dłuższy.

– Ponieważ on już w sposób bardzo znaczący podniesie liczbę interakcji między nami, będzie trwał niemniej niż dwa tygodnie – podsumowała minister rozwoju.

W trzecim etapie rząd planuje m.in. otwarcie zakładów fryzjerskich oraz sklepów w galeriach handlowych. Wtedy też będą mogły odbywać się wydarzenia sportowe. Do 50 osób i bez udziału publiczności.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl