fot. facebook.com/waldemar kraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska: W przyszłym tygodniu możliwa decyzja dot. uchylenia drzwi dla gospodarki

Myślę, że w przyszłym tygodniu będzie już decyzja dot. uchylenia drzwi, jeżeli chodzi o gospodarkę. To jednak będzie oczywiście zależało od aktualnej sytuacji epidemiologicznej – powiedział we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od 16 kwietnia Polacy będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Minister Waldemar Kraska wskazał w tym kontekście, że „możemy to robić przy pomocy maseczki, chusty lub szalika”.

– Nie chronimy siebie, tylko osobę, z którą się możemy spotkać. Wiele osób w tej chwili jest tzw. nosicielami bezobjawowymi, czyli de facto one nie wiedzą, że są zakażone i mogą narażać innych. (…) Zalecenia będą doprecyzowane, bo ustawa mówi o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli nie jest dokładnie to określone. Były bowiem pytania, czy jadąc samochodem musimy zakładać maseczkę czy też nie – powiedział polityk.

W „Naszym Dzienniku” pojawił się artykuł informujący o tym, że COVID-19 niszczy serce. Gość Radia Maryja wyjaśnił, że koronawirus „działa w sposób podobny do grypy”.

– Powikłania pogrypowe dot. głównie spraw kardiologicznych. Każde przechorowanie koronawirusa może również dawać powikłania w postaci zaburzeń kardiologicznych. Być może niedługo będzie szczepionka przeciwko wirusowi i będzie trzeba się szczepić. Jeżeli nastąpi złagodzenie epidemii, to choroby wirusowe cyklicznie powracają, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Koronawirusa tak szybko się nie pozbędziemy z naszej przestrzeni – zaznaczył.

Na pytanie o to, kiedy nastąpi szczyt zachorowań na koronawirusa, minister Waldemar Kraska odpowiedział, że „epidemiolodzy mają na to różne poglądy”.

– Pojawiają się różne wykresy, symulacje. Niektórzy mówią, że to będzie ten tydzień. Inni, że to będzie przełom kwietnia i maja. Trudno w tej chwili powiedzieć, jak będzie przebiegała w Polsce epidemia – czy to dopiero początek, czy jesteśmy w jej szczycie. Mam nadzieję, że tych zachorowań nie będzie przybywało w takich ilościach, jak we Włoszech czy Hiszpanii – powiedział wiceminister zdrowia.

Do niedzieli obowiązuje zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych czy zamknięcie zakładów fryzjerskich, parków czy restauracji. Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki. Konieczne jest jednak powolne włączanie gospodarki.

– Żeby służba zdrowia funkcjonowała, muszą być na to pieniądze, a do tego potrzebna jest działająca gospodarka. (…) Myślę, że w przyszłym tygodniu będzie już decyzja dot. uchylenia drzwi, jeżeli chodzi o gospodarkę. To jednak będzie oczywiście zależało od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, bo codziennie o tym rozmawiamy i myślimy, co można poluzować, żeby nie spowodować nowych zakażeń – powiedział polityk.

Cała rozmowa z ministrem Waldemarem Kraską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl