fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Dostawy gazu z Rosji zależą tak naprawdę tylko od woli Władimira Putina

Dostawy z Rosji zależą tak naprawdę tylko od woli Władimira Putina i tego, czy poszczególne państwa postępują tak, jak chce Rosja. Te państwa, które broniły swojej racji stanu, doświadczyły zakręcenia kurka – powiedział w czwartkowej audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. 

W Brukseli rozpoczęło się pierwsze unijno-amerykańskie Forum Energetyczne. Na miejscu znajduje się pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

– Śledzę pierwsze Forum Energetyczne z kilku powodów. To kolejny dowód na wzrost zainteresowania Stanów Zjednoczonych eksportem gazu LNG do Europy. Z pierwszych informacji, które docierały z Forum, to wystąpienie sekretarza stanu ds. energetyki USA. Podniósł on trzy rzeczy. Zapowiedział, że USA będą systematycznie zwiększały eksport gazu LNG do Europy, następnie pozytywnie odniósł się do polskiej decyzji rozbudowy terminala gazowego w Świnoujściu oraz kolejny raz skrytykował budowę Nord Stream 2, która stanowi zagrożenie dla całego rynku gazu w Europie – wskazał Maciej Małecki.

Decyzję o budowie Nord Stream 2 niezmiennie chce zastopować Polska, wraz z kilkoma innymi państwami.

– Polska dyplomacja od dawna przekonuje, że Nord Stream 2 nie jest projektem gospodarczym, ale politycznym. Zarówno Niemcy, jak i Rosja liczą na to, że uda się go wybudować poza regulacjami europejskimi. To dzięki zaangażowaniu Polski, dzięki temu, że budowała koalicję państw sprzeciwiających się tej budowie, ten temat jest nadal w grze – dodał.

Już teraz regulowanie dostaw gazu z Rosji jest traktowane przez Władimira Putina jako możliwość wywarcia nacisku politycznego na inne kraje.

– Zdecydowanie bardziej opowiadamy się za zwiększeniem importu do Europy gazu z USA, który nie jest obciążony politycznie. Dostawy z Rosji zależą tak naprawdę tylko od woli Władimira Putina i tego, czy poszczególne państwa postępują tak, jak chce Rosja. Te państwa, które broniły swojej racji stanu, doświadczyły zakręcenia kurka – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Całą rozmowę z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl