fot. Andrzej Kulesza/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Przesłuchanie ministra Rostowskiego jest przestrogą, czy chcemy państwa, w którym przestępcy mogą normalnie funkcjonować

Mam nadzieję, że przesłuchanie ministra Rostowskiego będzie dla wszystkich obywateli i wyborców przestrogą na przyszłość, czy chcemy takiego państwa, w którym przestępcy mogą normalnie funkcjonować i jest na to zgoda państwa, mówił – w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja odnosząc się do przesłuchania przez komisję ds. sprawie Amber Gold byłego ministra finansów w rządzie PO-PSL –  Bartosz Kownacki b. wiceminister obrony narodowej, członek sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold.

Wczoraj przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawał, były minister finansów, wicepremier w rządzie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego Jacek Rostowski.

Przesłuchanie to nie przyniosło wielu nowych informacji, ale jak zauważył Bartosz Kownacki, z ust byłego ministra finansów można było usłyszeć szokującą wiadomość na pytanie, dlaczego działo się tak, że przez lata funkcjonował podmiot, który nie płacił podatków, albo płacił go w sposób dowolny i wybiórczy.

–  Dzięki temu, że urzędnicy nie działali w sprawie Amber Gold, to ta spółka upadła. Bo gdyby zaczęli działać, gdyby domagali się deklaracji, a kontrole, które trwały miesiącami trwały dużo krócej, gdyby były skuteczne mówiąc inaczej, to być może pan Marcin P. i ta spółka wynajęliby dobrych prawników i funkcjonowali jeszcze przez lata na rynku – tak Bartosz Kownacki relacjonował odpowiedź byłego ministra finansów.

W sposób analogiczny przedstawił kuriozum tej odpowiedzi były wiceminister obrony narodowej.

– To tak jakby prokurator powiedział: ja nie będę ścigał przestępcy, który kogoś zamordował, bo może jeszcze raz kogoś zamorduje i wtedy go złapiemy na gorącym uczynku. A jak ja bym go teraz złapał, to on wynajmie adwokata i się wybroni w procesie karnym – tłumaczył członek komisji.

Należy podkreślić, że komisja ustaliła, że wiedza co do prowadzonych działań przez spółkę Amber Gold była znana ministerstwu.

– Mam nadzieję, że to wczorajsze przesłuchanie ministra Rostowskiego będzie dla wszystkich obywateli i wyborców przestrogą na przyszłość, czy chcemy takiego państwa, w którym przestępcy mogą normalnie funkcjonować i jest na to zgoda państwa – akcentował były wiceminister obrony narodowej.

Całą rozmowę z pos. Bartoszem Kownackim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

 

drukuj