fot. PAP/Tomasz Gzell

Senatorowie debatowali nad specustawą dot. zagospodarowania terenu na Westerplatte

Senatorowie debatowali nad specustawą dot. zagospodarowania terenu na Westerplatte. Projekt w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Projekt ustawy został przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Według zapisów projektu, Skarb Państwa będzie mógł przejąć tereny na Westerplatte. Właścicielem gruntów jest obecnie w większości miasto Gdańsk. Rząd chce w tym miejscu zbudować oddział Muzeum II Wojny Światowej. Na półwyspie miałyby powstać – muzeum plenerowe oraz zrekonstruowane obiekty zniszczone w czasie wojny, m.in. stacja zawiadowcy i magazyn amunicji.

Rząd argumentuje, że obecnie teren ten jest zaniedbany, a jako miejsce ważne dla wszystkich Polaków powinien być należycie zagospodarowany.

Nieprawdziwe są zarzuty o tym, że władza chce „zawłaszczyć” Westerplatte – wskazuje marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Tu mamy jasne stanowisko, wielokrotnie z resztą przeze mnie wyrażane – jest to ustawa, która nie odbiera Westerplatte Gdańskowi. Westerplatte w dalszym ciągu będzie tam, gdzie było, ale będzie to miejsce godne, które będą odwiedzać nie tylko Polacy, ale również licznie przybywający turyści – zaznacza Stanisław Karczewski.

Głosowanie w Senacie nad projektem odbędzie się pod koniec posiedzenia. Jeśli Senat przyjmie przepisy z poprawkami, projekt wróci do Sejmu, który zagłosuje nad jego nowym kształtem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj