fot. flickr.com

Sadownicy apelują o wstrzymanie dostaw do skupu

Związek Sadowników zaapelował do producentów jabłek o wstrzymanie dostarczania owoców do skupu. Na najbliższy poniedziałek sadownicy zapowiedzieli protest w Warszawie.

Kilogram jabłek przywieziony na skup kosztuje 15-20 gr. Zakłady przetwórcze od początku tego sezonu drastycznie i bezpodstawnie zaniżają ceny owoców. Argumenty od lat są takie same – nadprodukcja i niskie ceny koncentratu na świecie. Jak twierdzą sadownicy, to kłamstwo i gra marketingowa. Winą obarczają zagraniczne koncerny, które kupując surowiec za bezcen, świadomie zaniżają cenę koncentratu na światowych rynkach.

Sytuacja sadowników w tym roku jest bardzo trudna. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, odnosząc się do zapowiedzianego protestu, zapewnił, że będzie pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych. Jest również przewidziane unijne wsparcie w związku z rosyjskim embargiem. Część rolników, która przekaże bezpłatnie jabłka na cele społeczne, dostanie rekompensatę. W ten sposób zmniejszy się ilość jabłek na rynku i ich producenci będą mogli uzyskać wyższe ceny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj