fot. piotrowski.org.pl

Prof. M. Piotrowski: Bez względu na kształt zawartej koalicji w Berlinie – będzie kontynuowana linia poprzednich rządów

Bez względu na to, jaka koalicja powstanie w Berlinie, niemiecki rząd będzie kontynuował linię poprzedników w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ocenił poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski.

W swoim felietonie na antenie Radia Maryja i TV Trwam eurodeputowany odniósł się do aktualnej sytuacji naszego zachodniego sąsiada. Dwa miesiące po wyborach do Bundestagu Niemcy wciąż mają problem z utworzeniem koalicji rządzącej.

Prof. Mirosław Piotrowski wskazuje, że niezależnie od tego, jaki będzie finał negocjacji, główne kierunki polityki Berlina pozostaną niezmienne.

– Bez względu jednak na to, jaka koalicja zostanie w Berlinie zawarta – utworzony rząd będzie kontynuował linię swoich poprzedników w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. To więcej niż kilkudziesięcioletnia tradycja. Jednakże, zanim Niemcy wyjdą w chwilowego, politycznego chaosu, niektóre państwa Unii Europejskiej mają swoje pięć minut na jego wykorzystanie – powiedział poseł do PE.

Dwa tygodnie temu niepowodzeniem zakończyły się zabiegi kanclerz Niemiec i szefowej CDU/CSU Angeli Merkel o utworzenie koalicji z liberalną FDP i Zielonymi.

W przyszłym tygodniu zjazd SPD podejmie decyzję o ewentualnym rozpoczęciu rozmów o wspólnym rządzie z CDU i CSU.

Tuż po wyborach parlamentarnych, w których SPD uzyskała wynik najgorszy w swojej powojennej historii, władze partii zapowiedziały przejście do opozycji.

RIRM

drukuj