fot. flickr.com

Plany rządu na Nowy Rok 2017

Wzrost płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego oraz podniesienie najniższych rent i emerytur – to rozwiązania, które zostaną wprowadzone w 2017 roku.

Od dziś minimalne wynagrodzenie będzie na poziomie 2 tys. zł brutto. Z kolei osoby pracujące na umowach-zleceniu nie będą mogły zarabiać mniej niż 13 zł brutto na godzinę.

Od pierwszego marca tego roku najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie do kwoty 1 tys. zł.

Z kolei od 1 października zostanie obniżony wiek emerytalny. Dla kobiet  będzie to 60 lat, w przypadku mężczyzn  65 lat.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że zmiany przyczynią się do wzrostu innowacyjności Polski.

– Wszystkie te posunięcia, także obniżenie wieku emerytalnego czy program 500 plus, to są, można powiedzieć, kamienie milowe, jeżeli chodzi o wsparcie czy działania prospołeczne tego rządu. Myślę, że także sprawa płacy minimalnej, etatowej i godzinowej, będzie miała bardzo pozytywne znaczenie dla zmian w polskiej gospodarce, ciągnąc ją w kierunku innowacyjności. Do tej pory bowiem konkurowaliśmy na rynkach europejskich i światowych głównie niskimi kosztami wytwarzania, w tym niskimi płacami. Ten czas powoli się kończy i tego rodzaju rozwiązania będą wymuszać innowacyjność na polskich przedsiębiorcach – wskazuje dr Zbigniew Kuźmiuk.   

W 2017 roku kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł. Podatnicy zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

Według Ministerstwa Finansów zmiany mają na celu uprzywilejowanie najmniej zarabiających. Zgodnie z założeniami skorzysta na tym 3,5 mln osób.

RIRM

drukuj