fot. flickr.com

MKIDN: Stow. Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych otrzyma zaproszenie na obchody w Auschwitz

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych otrzyma zaproszenie na obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak poinformowano, władze resortu spotkały się w środę z przedstawicielami Stowarzyszenia.

„Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych otrzyma zaproszenie na obchody 74. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Z przedstawicielami Stowarzyszenia spotkali się w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin” – napisano w informacji dostępnej na stronie resortu.

Zaznaczono w niej, że wicepremier Gliński podkreślił, iż na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nie ma zakazu wnoszenia polskich flag.

„Jedynym ograniczeniem mogą być względy bezpieczeństwa i porządkowe związane z organizacją uroczystości. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że uroczystości rocznicowe są zbyt ważnym wydarzeniem, aby wokół nich dochodziło do niepotrzebnych incydentów” – dodano w informacji.

W grudniu ub.r. Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych opublikowało na Facebooku informację, z której wynikało, że przedstawiciele Stowarzyszenia zostali wykluczeni z obchodów 74. rocznicy wyzwolenia byłego obozu, które odbędą się 27 stycznia, za co obwiniali dyrektora instytucji Piotra Cywińskiego.

„Z przykrością i niedowierzaniem informujemy, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Muzeum Auschwitz, z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych” – pisali przedstawiciele Stowarzyszenia.

„Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) >>ukarało<< nas tą decyzją za jedną biało-czerwoną flagę, która tak strasznie >>przeszkadzała<< na ubiegłorocznej uroczystości” – napisano.

Stowarzyszenie podkreśliło, że stanowisko Muzeum wynika z tego, iż „nie znosi (ono) głosu prawdy, bo prawda oskarża”. Apeluje również o „należyte stanowisko w tej haniebnej dla Polaków sprawie”, a także „oczekuje reakcji” ze strony władz państwowych m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Muzeum Auschwitz informowało zaś wówczas, że Stowarzyszenie nie otrzyma oficjalnego zaproszenia na obchody rocznicy wyzwolenia byłego obozu w związku z „bolesnym incydentem” z ubiegłorocznych uroczystości. Muzeum podkreślało, że zaproszeni przez nie na te obchody członkowie Stowarzyszenia „w obraźliwy sposób potraktowali byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady”.

Podczas modlitwy na pomniku delegacja Stowarzyszenia – jak podawało Muzeum – miała wejść do sektora przeznaczonego dla byłych więźniów i rozwinąć flagę, zasłaniając widok siedzącym na krzesłach starszym osobom. Kiedy poproszono ich o cofnięcie się, przedstawicielka Stowarzyszenia miała zareagować oskarżeniami, „iż osoba, która ją o to poprosiła, nie jest prawdziwą Polką”.

„Kiedy z prośbą o właściwe zachowanie zwrócili się także polscy byli więźniowie i więźniarki, pod ich adresem padły zarzuty, że nie są oni prawdziwymi Polakami” – podkreślała wówczas placówka.

Muzeum oceniało, że takie zdarzenia oraz uwagi kierowane pod adresem ofiar byłego obozu są „szokujące i skandaliczne”, a podobne zachowanie – „niedopuszczalne”, zwłaszcza że chodzi o członków organizacji „deklarującej dbanie o pamięć Ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych”.

PAP/RIRM

drukuj