fot. flickr.com

Wystawa Muzeum Auschwitz trafi do europejskich i amerykańskich miast

Po raz pierwszy w historii o niemieckim obozie Auschwitz i jego znaczeniu opowie objazdowa wystawa monograficzna, która odwiedzi 14 miast w Europie i Ameryce Północnej – podało w środę biuro prasowe Muzeum Auschwitz.

Zobaczyć na niej będzie można ponad 600 oryginalnych przedmiotów, które pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum. Wśród nich są m.in. rzeczy osobiste więźniów, barak z podobozu Auschwitz III-Monowitz, a także wagon towarowy, który był wykorzystywany przez niemieckie koleje do transportu żołnierzy, jeńców wojennych i podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce.

– Dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe będzie opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Poza tym niektóre obiekty pokażą również świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali największym niemieckim nazistowskim obozem – podał Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz.

Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego, nic nie zastąpi wizyty w oryginalnym miejscu największej zbrodni XX w., ale wystawa, którą zobaczą ludzie w wielu krajach, może stanowić „krzyk ostrzeżenia przed perspektywą budowaną na nienawiści, rasizmie, antysemityzmie i bezdennej pogardzie dla drugiego człowieka”.

– Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz i tragedia Szoah są jednym z tych fundamentów, które nie sposób ominąć w tworzeniu nowego oblicza świata – podkreślił Piotr Cywiński

Muzeum przygotowało ekspozycję we współpracy z firmą Musealia, która stworzyła w tym celu międzynarodowy zespół ekspertów, złożony z kuratorów, konserwatorów archiwistów i historyków z placówki w Oświęcimiu.

Ekspozycja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana pod koniec 2017 r. w Madrycie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

PAP/RIRM

drukuj