fot. PAP/EPA

KE przeszła do kolejnego etapu procedury w związku z nieprzyjmowaniem uchodźców

W środę Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z nieprzyjmowaniem przez te kraje uchodźców.

Unijny organ wysłał tzw. uzasadnione opinie do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, co stanowi drugą fazę postępowania ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Kraje mają teraz miesiąc na odpowiedź; jeżeli nie ustosunkują się lub ich odpowiedź – według Komisji – będzie niezadowalająca, wówczas możliwe jest przejście do kolejnego etapu procedury, czyli skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Senator Jan Maria Jackowski podkreślił, że Polska ma mocne argumenty prawne, więc w przypadku postępowania przed Trybunałem może obronić swoje stanowisko.

– Wiele wskazuje na to, że jeżeli nie będzie to decyzja tylko polityczna albo ideologiczna, to Polska powinna obronić swoje stanowisko, ponieważ Komisja Europejska nie ma takich uprawnień, aby zmuszać inne kraje członkowskie do przyjmowania nielegalnych imigrantów. Przypomnę, że żaden z krajów, na które zostały nałożone te kwoty nielegalnych imigrantów, w pełni nie wykonał swych zobowiązań, które zostały na niego narzucone. Natomiast Komisja Europejska w sposób szczególny atakuje tutaj kraje Europy Środkowej i kraje z Grupy Wyszehradzkiej, co pokazuje, że intencje są polityczne, a nie merytoryczne – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje już pismo Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców. W wydanym komunikacie resort podtrzymuje stanowisko, że mechanizm relokacji jest błędny i ocenia, że Komisja nie wzięła pod uwagę przedstawionych argumentów.

Komisja Europejska wszczęła procedurę w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Czech i Węgier w połowie czerwca.

W odpowiedzi przesłanej do Brukseli, polski rząd podkreślił, że nie jest w stanie wykonać decyzji ws. relokacji i jednocześnie właściwie wykonywać obowiązków dot. zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Polskie władze zwróciły też uwagę, że Unia Europejska nie wypracowała dotąd skutecznych mechanizmów i procedur weryfikacji imigrantów pod kątem bezpieczeństwa.

RIRM

drukuj