fot. twitter.com

KE krytykuje Polskę za brak postępu w sprawie reformy systemu emerytalnego. Jako środek zaradczy wskazuje podniesienie wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał niedawno przygotowaną przez Zjednoczoną Prawicę ustawę o wypłacie trzynastych rent i emerytur, tymczasem Komisja Europejska zarzuca Polsce braki w systemie emerytalnym. Komisarze sugerują, że rząd powinien podwyższyć wiek emerytalny. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tak zwanej „trzynastce”. Już w kwietniu emeryci dostaną dodatkowe świadczenie emerytalne w wysokości 1200 złotych brutto.

 – Ustawa, którą podpisałem we wtorek przewiduje, że teraz trzynasta emerytura i renta będzie wypłacana co roku. To się emerytom zwyczajnie należy – wskazał prezydent RP Andrzej Duda.

Jednak Komisja Europejska skrytykowała polski system emerytalny. Według komisarzy polskie władze nie zrobiły wszystkiego, a przyszłe świadczenia nie będą adekwatne do potrzeb. Komisja wskazuje, że środkiem poprawiającym sytuacje może być podwyższenie wieku emerytalnego.

– Komisja Europejska w tym przypadku pokazała, że nie szanuje demokracji w krajach członkowskich – podkreślił ekonomista dr Arkadiusz Babczuk i dodał, że Polacy masowo opowiedzieli się za obniżeniem wieku emerytalnego.

– Rządzące ugrupowanie startowało do wyborów z wyraźną obietnicą obniżenia podwyższonego przez poprzedników wieku emerytalnego – przypomniał ekspert.

Ekonomista akcentował, że na równowagę emerytalną składają się dwa elementy.

– Liczebność populacji dzieci, które wchodzą po jakimś czasie na rynek pracy i liczebności populacji emerytów – mówił.

Komisja Europejska proponuje rozwiązanie krótkowzroczne, czyli podwyższanie wieku emerytalnego – zauważył ekonomista. Dodał, że rozwiązanie kwestii emerytur zaczyna się już na etapie dzietności

– Sprawmy, żeby pokolenie dzieci, tych, którzy będą za dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści lat pracowali na emerytury, generując składki emerytalne, było liczniejsze  – wskazał dr Arkadiusz Babczuk.

Komisja Europejska skrytykowała też reorganizacje systemu szkolnego. Rzekomo pogorszyły się warunki pracy i nauki w wielu szkołach.

TV Trwam News

drukuj