fot. facebook.com

Z. Kuźmiuk: KE chce doprowadzić do tego, żeby Polska zrezygnowała z reformy w wymiarze sprawiedliwości

Wątpliwości Komisji Europejskiej dotyczące zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem Unii Europejskiej są bezzasadne – tak brzmi odpowiedź przekazana przez Polskę do KE.

Wskazano w niej, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to wyłączna kompetencja państw członkowskich, a więc określenie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku nie narusza prawa UE.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ocenia jednak, że na tym nie zakończy się spór naszego kraju z KE.

Komisja rozpoczęła tę procedurę wobec naszego kraju nie dlatego, że chce w Polsce poprawiać praworządność, ale po prostu chce doprowadzić do tego, żeby Polska zrezygnowała z reformy w wymiarze sprawiedliwości. Moim zdaniem czeka nas postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu, ale mam nadzieję, że sobie jednak z tym poradzimy, że wreszcie Trybunał przyzna, że reforma wymiaru sprawiedliwości, to jest kompetencja państwa członkowskiego – akcentuje europoseł PiS.

To już kolejna odpowiedź Polski w sprawie ustawy o SN. W piśmie z 2 sierpnia polski rząd wskazywał, że nie ma podstaw, by uznać, że kwestionowana przez KE nowelizacja ustawy o SN naruszyła zasadę nieusuwalności sędziów.

14 sierpnia KE zrobiła jednak kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski. Komisja poinformowała wtedy, że pozostaje na stanowisku, iż ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. Dała wtedy Polsce miesiąc na odpowiedź.

W najbliższą środę unijni komisarze na cotygodniowym spotkaniu Komisji Europejskiej w Brukseli omówią sprawę praworządności w Polsce.

RIRM

drukuj