Korea Północna zagrożeniem dla USA?

Amerykańskie agencje wywiadowcze dokonały rewizji swoich szacunków i oceniają, że na wyprodukowanie pocisku, który dosięgnie Stanów Zjednoczonych, Korea Północna potrzebuje roku.

Do niedawna oceniano, że wyprodukowanie przez reżim północnokoreański rakiety balistycznej zdolnej do przeniesienia głowicy nuklearnej, która uderzyłaby w terytorium USA, potrwa około czterech lat. Teraz – według szacunków – ten czas skrócił się do jednego roku. To efekt ostatnich kilku miesięcy, w których Korea Północna przeprowadziła szereg prób z rakietami balistycznymi, a w szczególności test międzykontynentalnego pocisku 4 lipca.

Jeśli nowa ocena zdolności Pjongjangu jest słuszna, oznacza to, że Waszyngtonowi może zabraknąć czasu na ulepszenie systemów obronnych. Pentagon po cichu udoskonala wieloletnie plany na wypadek ataku – od przechwytywania rakiet na morzu, po niszczenie pocisków jeszcze na wyrzutni. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że USA w pierwszej kolejności wykorzysta wariant polegający na sabotażu prób rakietowych za pomocą cyberataków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj