fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Izraela: Marsz Żywych to więcej niż gest, odbywa się po to, byśmy nigdy nie zapomnieli o Holokauście

Marsz Żywych odbywa się po to, by opłakiwać pomordowanych w Holokauście, pamiętać o tym, co się stało, oraz podkreślać, że Holokaust nigdy się nie powtórzy i nigdy nie zostanie zapomniany – powiedział w czwartek prezydent Izraela, Icchak Hercog, w przemówieniu transmitowanym podczas uroczystości towarzyszących Marszowi Żywych.

„Maszerujemy, by uczcić pamięć pomordowanych w Holokauście, maszerujemy, by uczcić pamięć Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali swoje życie dla naszych, maszerujemy, by uczcić heroizm i siłę tych, którzy ocaleli. Maszerujemy i płaczemy (…) maszerujemy w żałobie, maszerujemy, by zaznaczyć, że marsze śmierci sprzed 80 lat nigdy się nie powtórzą i nigdy nie zostaną zapomniane” – mówił Icchak Hercog.

„Marsz Żywych to coś więcej niż symboliczny gest, podtrzymywanie pamięci o Holokauście to obowiązek każdego człowieka, każdego narodu na świecie (…) naszym obowiązkiem jest przeciwstawianie się antysemityzmowi, nienawiści, fanatyzmowi i rasizmowi (…) kierowanie się współczuciem i dostrzeganie obrazu Boga w każdym człowieku” – podkreślił prezydent Izraela.

Icchak Hercog zaznaczył, że przemawia do uczestników Marszu Żywych z Jerozolimy – „stolicy demokratycznego państwa Izrael”, które powstało, by zagwarantować, że każdy Żyd zawsze będzie miał bezpieczny dom, a Żydzi nigdy więcej nie będą wygnańcami. Wspomniał, że trzy lata temu osobiście uczestniczył w Marszu Żywych, a później uroczystości na dwa lata zostały zawieszone z powodu pandemii.

„Ale będziemy maszerować w przyszłym roku i wspólnie przekażemy pamięć następnemu pokoleniu” – zapewnił.

Izrael będzie walczył o zachowanie prawdy o historii, przeciwdziałał rozpowszechnianiu „alternatywnych faktów” i nie pozwoli, by „świat zapomniał o głębi ludzkiego okrucieństwa, prezentowanego przez nazistów i ich kolaborantów” – podkreślił prezydent.

Izraelski przywódca zakończył swoje wystąpienie podziękowaniami dla polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który uczestniczył w tegorocznym Marszu Żywych, a także dla polskiego rządu oraz organizacji z całego świata, które współorganizowały marsz.

Przemówienie Icchak Hercoga było transmitowane podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince, po Marszu Żywych, który przeszedł trasą wiodącą spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.

Marsz Żywych odbywa się w Jom ha-Szoa – Dniu Pamięci Holokaustu, będącym świętem narodowym w Izraelu. Holokaust, nazywany również Zagładą, Shoah lub Szoa, był ludobójstwem europejskich Żydów dokonanym w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy. Liczba ofiar Zagłady szacowana jest na prawie 6 milionów.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl