fot. PAP/Łukasz Gągulski

„#StolenMemory – Skradziona Pamięć” – uroczyste otwarcie wystawy

Z okazji 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz Arolsen Archives z Niemiec wspólnie z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej otworzyli w stolicy wystawę pt. „#StolenMemory – Skradziona Pamięć”. Ekspozycję można oglądać przy Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.  

https://twitter.com/ipngovpl/status/1404359185941233668

Otwarciu towarzyszyło przekazanie rodzinie Franciszka Czaplickiego – byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych – pamiątki po nim w postaci zegarka. W wydarzeniu wziął udział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa stanowi część kampanii, której celem jest zwrot pamiątek po polskich ofiarach III Rzeszy ich rodzinom.

– Wystawa jest częścią kampanii prowadzonej przez Arolsen Archives, dawną międzynarodową służbę poszukiwawczą w Niemczech, przy aktywnym wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, której celem jest odnalezienie rodzin osób represjonowanych przez III Rzeszę niemiecką i zwrot pamiątek osobistych, które pozostały po ich bliskich. W Arolsen Archives znajduje się blisko 2,5 tys. rzeczy osobistych, które należały do ofiar niemieckiego terroru. Najwięcej tego typu przedmiotów należało do Polaków. Zachowało się blisko 900 takich artefaktów – opowiedział dr Mariusz Żuławnik, zastępca dyrektora archiwum IPN.

Wystawa pt. „#StolenMemory – Skradziona Pamięć” składa się z ponad 20 plansz, na których przybliżone są sylwetki osób zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz pamiątki po nich pozostałe. Przygotowali ją niemieccy archiwiści.

Ekspozycja będzie dostępna do 14 lipca. Później będzie prezentowana w innych miastach.

RIRM

drukuj