fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Ministerstwo Rolnictwa: Polska żywność ma bardzo wysoką jakość i jest jedną z najtańszych w UE

Polska żywność ma bardzo wysoką jakość, a jednocześnie jest jedną z najtańszych w Unii Europejskiej – zaznacza Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort odpowiada na zarzuty opozycji w sprawie rzekomo rekordowych cen żywności.

Bardzo wysoka jakość przy stosunkowo niskiej cenie. Resort rolnictwa zaznacza, że w Unii Europejskiej żywność tańsza niż w Polsce jest jedynie w Rumunii i Macedonii.

W lipcu tego roku, w porównaniu do lipca roku ubiegłego, potaniały produkty takie jak jaja, masło oaz pierś z kurczaka.

Podwyżka dotknęła między innymi schab bez kości, kapustę białą oraz ogórki. Resort rolnictwa zaznacza, że ostateczna cena żywności to składowa wielu czynników, między innymi pogody. W wielu przypadkach władza centralna nie ma to wpływu.

Minister rolnictwa odpowiada Platformie Obywatelskiej, która zarzuca, że rosnące ceny niektórych produktów to wina rządu.

– Mówimy dziś, że na cenę żywności składa się wiele czynników. Grzegorz Schetyna jako szef PO powinien mieć taką wiedzę – zaznacza minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Histeria, jaką wywołuje opozycja, w szczególności pan Grzegorz Schetyna, wymaga odpowiedzi, bo podobno pan Grzegorz Schetyna chce być politykiem formatu europejskiego. Dobrze byłoby więc, gdyby pewne informacje znał wcześniej, niż zaczyna konfabulować. Ja te informacje i materiały oparte na ogólnodostępnych danych chętnie panu Schetynie pokażę – dodaje.

Resort rolnictwa zachęca do kupowania polskiej żywności. To żywność najwyższej jakości, na którą składa się sprawdzony system bezpieczeństwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj